top-100-film
16

У бій ідуть одні старі

Режисер:

Леонід Биков

Сценарист:

Леонід Биков, Олександр Сацький, Євген Онопрієнко

Оператор:

Володимир Войтенко

У ролях:

Леонід Биков, Володимир Талашко, Олексій Смірнов, Сергій Іванов, Євгенія Симонова, Ольга Матешко, Олексій Смірнов, Рустам Сагдуллаєв, Володимир Талашко, Віктор Мірошниченко, Григорій Гладій

Рік створення:

1973

Студія:

УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка

Хронометраж:

92 хв

Друга світова війна. Капітан Титаренко завжди набирав до своєї ескадрильї льотчиків, які окрім майстерності пілотів вміють добре співати. Всім його “старим” було не більше двадцяти, а поповненням їм слугували ще більш юні випускники льотних училищ прискореного випуску. Останніх Титаренко завжди намагався берегти від боїв, проте, коли ворог опинився на українській землі, відступати вже не було куди. І ось по знайомій всім команді «в бій ідуть одні старі» до літаків рушають і колишні «жовторотики», які крім першого кохання, першого братерства тепер мають відчути присмак бою та гіркоту втрати.

Один із секретів успіху фільму «В бій ідуть одні старі»  – в майстерному поєднанні трьох важливих елементів: веселої історії про молодих солдатів, які пізнають життя та кохання, співаючи в самодіяльному хорі; щемкої розповіді про їх приреченість та страшні випробування, що несе з собою війна; та зібрання в одному фільмі великої кількості яскравих персонажів, яких втілювали на екрані чудові актори на чолі з самим Биковим. Причому ,для багатьох із них саме роль у цьому фільмі стала найбільш визначною в кар’єрі.

Биков в молодості і сам мріяв стати льотчиком, але через юний вік та маленький зріст не був прийнятий до льотного училища. Тож доволі символічно, що після повернення до Києва першою стрічкою, яку він вирішив зафільмувати, була саме історія про льотчиків. Показово було й те, що фільм сподобався своїм першим глядачам – українським кінематографістам та льотчикам-ветеранам, запрошеним на перший закритий показ, але категорично не сподобався представникам Міністерства культури України, які поклали фільм «на полицю». Тоді за стрічку вступилися вищі військові чини. Більш того, на VII Всесоюзному кінофестивалі картина Бикова отримала дві перші премії – за найкращий фільм і виконання чоловічої ролі, а також спеціальний приз від міністерства оборони СРСР. Це й вирішило його подальшу долю.

Фільм «В бій ідуть одні старі» вийшов у прокат 12 серпня 1974 року. До кінця року стрічку подивилося 44 мільйона 300 тисяч глядачів.

МОНТАЖНІ ЛИСТИ 1 ч.

МОНТАЖНІ ЛИСТИ 2 ч.