Цвітіння кульбаби
1992
Україна
Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка, ВТО «Земля»
73 хв
Олександр Ігнатуша
Олег Мартіян, Олександр Ігнатуша
Вадим Іллєнко
Алєксандр Міронов, Ліга Гарнака, Анатолій Дьяченко, Олексій Горбунов, Арсеній Тимошенко, Боріс Молодан, Богдан Лисенко, Віктор Степаненко, Олександр Бондаренко, Анна Сумська
Молодий хлопець Юрась, відсидівши вісім років за хуліганство, виходить із в’язниці. Він опиняється в рідному селі, але вже в незалежній Україні, де з радіоприймача лунає незмінний голос першого президента, який обіцяє українцям право на достойне життя, а молодь у клубах «танцює немосковський, незалежний, самостійний рок-н-рол». Юнак намагається вписатися в нову картину світу, навіть заводить стосунки із дівчиною-латишкою з Москви. У повітрі витає запах свободи й інтернаціоної дружби. Замріяного і сповненого надій на нове життя хлопця на землю повертає виконавча служба міліції, яка діє, як давно і гарно налаштований репресивний механізм.
У кінематографі початку 1990-х років звільнення із-за ґрат часто виступає метафорою звільнення із «в’язниці народів» СРСР. Симптоматично, що головний герой україномовний. У фільмі леґітимується жива мова мешканців центральної України — суржик, якою говорять більшість героїв. Тоді ж як усі представники дисциплінарної служби розмовляють підкреслено правильною російською мовою, що акцентує їх виключний статус і владні повноваження. Російською також пише листа до матері брат головного героя, який в цей час знаходиться у військовому відрядження у Литві, де приборкує заворушення і бореться з «фашистами».
У фільмі чи не вперше бачимо спробу показати українське село, таким як воно є, без романтики і містифікації, але з традиційними ритуалами і святами. І так еклектичний календар селян тепер доповнюється новим святом — Днем Незалежності, яке вони відзначають не менш урочисто, ніж День перемоги, Великдень і «гробки».
Саундтреком до фільму звучать пісні культового наприкінці 80-х — початку 90-х років гурту «Рутенія», який брав участь і був відзначений дипломом на першому фестивалі «Червона Рута» (1989).