Шамара
1994
Україна
Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка, ТО «Талісман»
105 хв
Наталія Андрєйченко
Володимир Басс
Ірина Цимбал, Дєніс Карасьов, Анжеліка Нєволіна, Сергій Улашов, Тамара Плашенко, Тетяна Юраш
Дівчина Зіна по прізвиську Шамара сидить у карантині під час холери, марить та переживає кохання до в’язня «хімії» (хімічно шкідливого підприємства) Устима. Свого часу Устим з бандою зґвалтував Шамару на снігу, і щоб уникнути суворого покарання одружився на ній. Шамара досі вважає Устима своїм чоловіком, але той називає Шамару «відьмою» та намагається втекти з міста її сусідкою.
Хоча сюжет фільму Наталії Андрєйченко відбувається в 1970-х роках фільм, по ступеню сміливості у відсутності табу – перед нами, поза сумнівом, кіно 1990-х. В фільмі можна зустріти ряд важливих рефлексій на тему крихкого світосприйняття відновлення української Незалежності: хореографію танків на початку стрічки або удушливу ізоляцію карантину в’язниці, лікарні – дисциплінарних просторів, мода на зображення яких в українському пострадянському кіно була задана Юрієм Іллєнко («Лебединою піснею. Зона», 1990) та Андрієм Дончиком («Кисневим голодом», 1991).
Шамара – новий тип жінки героя для українського кіно, таким як свого часу була «маленькая Вєра» для радянського. Брутальна поведінка Зіни відштовхує від неї жителів припортового містечка (фільм знімали в Миколаєві). Спільну мову їй вдається знайти лише з дітьми, зеками та неформалом-«гермафродитом» Лєрою. Хоча сусіди Шамари і кличуть її «шалавою», Зіна всього лише є прикладом дівчини, яка шанує свободу, любить красиві плаття та віддає перевагу романтичним мукам кохання, а не міщанським звичкам.
На фестивалі «Молодість» в 1995 році за виконання ролі Шамари Ірина Цимбал отримала приз Іва Монтана за найкращу акторську роботу. В 1996 році Наталія Андрєйченко за фільм отримала Державну премію України ім. Довженка.
Монтажні листи до фільму “Шамара”