top-100-film
37-38

Присмерк

Режисер:

Валентин Васянович

Оператор:

Валентин Васянович

Рік створення:

2014

Студія:

Україна, Garmata Film Production

Хронометраж:

61 хв

82-річна Марія живе у глухій провінції зі своїм хворим сином Сашком. Через серйозну недугу Сашко осліп та тепер ще більше боїться смерті матері. Розуміючи, що нікому буде подбати про її сина, Марія з усіх сил чіпляється за життя. Разом вони сваряться, жартують, іноді роблять зовсім ірраціональні вчинки, проте перш за все намагаються не здаватися і будь що жити далі. Марія купує теля, Сашко починаю наосліп майструвати трактор.

«Присмерк» – документальна стрічка Валентина Васяновича, яка продовжує історію героїні його короткометражної дипломної стрічки «Старі люди», зафільмованої в 2001 році разом з братом Максимом Васяновичем. Більш того, головна героїня є рідною тіткою режисера, що додає розповіді ще більше інтимного характеру, перетворюючи все на доволі особисту родинну історію. Крім того, «Присмерк» – це вельми символічний портрет українського села, яке колись оспівувалося в фільмах Олександра Довженка, а тепер буквально вмирає на очах разом з його нечисленними мешканцями.

Фільм отримав відзнаку Міжнародного кінофестивалю Docudays та був визнаний найкращим українським повнометражним фільмом в 2014-го року на Одеському кінофестивалі. В «Присмерку» Васянович намагався використовувати якомога менше слів, звертаючи більше уваги на дії, рухи та взаємодію свої героїв. Згодом це знайде відображення й в його ігрових стрічках «Рівень чорного» та «Атлантида».