Музейна колекція

Колекція Музею кіно започаткована у лютому 2019 року, коли на зберігання були прийняті перші експонати – унікальне обладнання 1967 року, яке використовувалось у процесах обробки кіноплівки на Київській кінокопіювальній фабриці. Зараз його можна побачити в Довженко-холі.

Іншими джерелами надходжень стали дарування, а також реструктуризація Кіноархіву, з якого до Музею кіно перейшов фонд «Кінотехніка». Загалом музейна колекція перебуває в процесі формування і наразі малочисельна, але розташована у двох великих фондосховищах, де створено відповідні технічні умови зберігання. Адже експонати Музею кіно, на відміну від кіноархівних паперових документів, – це тривимірні предмети з металу, скла, дерева, пластику, текстилю і навіть китового вуса.

Вони поділяються на три фондові групи:

Т – кіно- і фототехніка
Р – реквізит, предмети кінодекораційного мистецтва
М – меморіальні предмети

У фонді Т збираються зразки, пов’язані з усіма технічними процесами у кіно та фотографії – від знімання до тиражування і прокату.

Французька кінокамера «Debrie Paris Sept 16 мм» першої половини 1920-х років приїхала до музею з Франції як дарунок від історика кіно Любомира Госейка. Цією камерою власноруч знімав знаменитий Ежен (Євген) Деслав, французький і іспанський режисер українського походження, друг Бунюєля і Далі.

Найстарший експонат колекції – популярна свого часу бокс-фотокамера Kodak Brownie №2, що вироблялася у США з 1902 року, подарована Іваном Козленком.

Є в колекції і раритетні проєкційні апарати, один з них – досі придатний до експлуатації німецький кінопроєктор Agfa Record 1930-х років.

Фонд Р об’єднує реквізит, костюми, частини декорацій, які використовувалися під час зйомок українських ігрових, документальних і анімаційних фільмів. Зокрема, наразі зберігаємо ляльки і декорації декількох мультфільмів 1980-х років, знятих на Творчому об’єднанні мультиплікації Київської студії науково-популярних фільмів.

До фонду М надходять не лише особисті речі, але і меморії, пов’язані з кінематографічними інституціями і подіями. Наприклад, макет в масштабі 1:100 Київської кінофабрики ВУФКУ, відомої нині як Кіностудія імені Олександра Довженка. Також цікавою є добірка сувенірних сумок з кінофестивалів в Одесі, Києві, Каннах, Берліні, Порденоне.

slider-photo
slider-photo
slider-photo
slider-photo

Кінокамера «Bell & Howell. Model B». Виробник «Bell & Howell» / Чікаго, США, 1913-1940/

slider-photo

Кінокамера «Debrie Paris Sept», 16 мм. Виробник – «Andre Debrie». Франція. 1921 – 1926

slider-photo

Кінокамера «Debrie Parvo», 35 мм. Об’єктив «Sonnar 50». Камера: виробник «Andre Debrie», Париж, Франція. 1938. Об’єктив: виробник «Carl Zeiss», Німеччина.

ПЕРЕДАТИ ДО МУЗЕЮ КІНО

Музей кіно Довженко-Центру з радістю прийме на зберігання кіно- та фототехніку, реквізит, предмети кінодекораційного мистецтва та меморіальні предмети, які становлять наукову, історичну або художню цінність. Передані предмети можуть бути експоновані. Надалі вони будуть якісно зберігатися згідно вимог архівного законодавства України. Передача матеріалів до фонду Музею кіно супроводжується підписанням двостороннього Договору дарування, який містить усю необхідну інформацію. Для передачі експонатів звертайтеся, будь ласка, за електронною адресою або за телефоном: museum@dovzhenkocentre.org / +38 093 853 29 19.