ЗВІТ ФІЛЬМОНДУ ЗА 2020 РІК

2020 року фільмофонд Довженко Центру поповнився 60 новими фільмами, знятими за держконтрактами:  

за контрактами Міністерства культури та інформаційної політики України – 16 назв, 

Державного агентства України з питань кіно – 44 назви. 

10 художніх повнометражних фільмів – «Максим Оса», «Пофарбоване пташеня», «Спадок брехні», «Пульс», «Червоний. Без лінії фронту», «Тарас Шевченко. Перший самурай», «Щедрик» та ін.

16 художніх короткометражних фільмів – «Бульмастиф», «Паперушка», «Схрон», «Оператор Вікторія», «Побачення по-італійськи», «Кімната Батіка», «Мажорка», «Сіль для моря» та ін.

17 неігрових фільмів – «Я був народжений не для війни» (повна та скорочена версії), «Війна в моїй голові», «Шлях самурая», «Ельфова вежа», «Місто, яке зникає», «Вусатий фанк», «Лімб», «Цей дощ ніколи не скінчиться», «Uke», «Уламки» та ін.

А також 8 художніх телесеріалів, фінансованих Міністерством культури та інформаційної політики України як от 4-серійна драма режисера Тараса Ткаченка «Мама», українсько-словацький 12-серійний історичний серіал «Слов’яни», 12-серійний комедійний серіал «Козаки», 10 серій 4-го сезону детективу «Виходьте без дзвінка», 12-серійний серіал «І будуть люди» та ін. та 2 неігрові 8-серійні телесеріали – «Шлях до світанку» і «Мистецтво волі. Ніл Хасевич».

Анімаційних фільмів – 4: «Риска» (реж. Є.Сивокінь), «Емпатія» (реж. М.Сапатова), «Глибока вода» (реж. А.Дудко), «Непотрібні речі» (реж. Д.Лісенбарт) та 3 анімаційні серіали: 12-серійний «210 добрих справ» (реж. А.Щербак), 26-серійний «Хоробрі зайці» (реж. Ф.Х.П.Кортес), 7-серійний серіал «Мова кольорова» (реж. Н.Лімова, О.Несенко та інш., за контрактом МКУ).

ПРИВАТНІ ДАРУВАННЯ

Також чимало надходжень отримано протягом року й від приватних дарувальників, які передали свої власні роботи або роботи своїх близьких родичів.

Так свої аматорські фільми на плівці 16 мм (15 частин) передав Микола ПеретяткоЛеонід Автономов передав Довженко-Центру відеокасету з власними фільмами «Дума» (1992 р.), «Дорога довжиною півстоліття» (1991 р.), «Україна – земля незалежна» (1993 р.), а також фільм Олександра Коваля і Анатолія Карася «На Великдень в Кріворівні» (1991 р.).

Також фільмофонд Довженко-Центру поповнився 21 рекламним роликом на плівці 35 мм українського варіанту до іноземних фільмів, які були в українському прокаті протягом 2008-2012 років.

Режисер Михайло Іллєнко передав до архіву вихідні матеріали (негативи) свого художнього фільму «Фучжоу» на плівці 35 мм (скорочена версія фільму «Очікуючи вантаж на рейді Фучжоу біля пагоди», 1993р.) – негатив зображення та звукові доріжки 3-х варіантів – українська, англійська, російська. В Фільмофонді до цього знаходилась лише позитивна копія фільму. 

Також 2020 року, після проведення тривалих та кропітких робіт з незараження фільмових матеріалів, 2019 року переданих Юрієм Зморовичем, фільми оцифровані та заведені в офіційний облік. А це – курсова робота режисера «Одного разу» – 10-хвилинний фільм 1979 року в головній ролі з Б.Бенюком, експериментальні фільми «Вода», «Поліморфія», а також його непересічні рекламні ролики:  «Годинник настінний кварцовий «Молнія», 1985 р. (у ролях Б.Бенюк), «Хімчистка-чарівниця», 1986 р. та ін., загалом – 8 назв.

Оператор Сергій Бойко передав свою курсову роботу «Вічна дорога» (1988 р.) на плівці 35 мм.  А за декілька років до цього режисер Олег Чорний передав до фільмофонду Довженко-Центру свої фільми на плівці «Шал» та «Із життя чудової людини тов. Грузілова» які знімав як оператор саме Сергій Бойко.

На початку 2020 року Іриною Жолдак передано Довженко-Центру частину матеріалів з архіву покійного Богдана Жолдака на відеокасетах VHS. І хоч відомі обставини призупинили роботу фільмофонду з опрацювання архіву Б.Жолдака, все ж протягом року вдалося опрацювати 90% переданих записів. А це, наприклад, 28-хвилинний неігровий фільм «The Sphere Inside» (1998 р.) про художника Олександра Костецького над яким працювали Богдан Жолдак як сценарист (режисер Михайло Іллєнко, оператор Юрій Гармаш), чи робочий матеріал на 5 відеокасетах телефільму «Ivan Marchuk – це Іван Марчук» – зйомки вдома та в майстерні Івана Марчука (1995 рік), а також запис зустрічі та спілкування Богдана Жолдака і його студентів з Лесем Подерв’янським у 2001 році тривалістю більше 2 годин. Також на декількох відеокасетах міститься захопливе спілкування Б. Жолдака з відомим українським істориком та археологом М. Ю. Брайчевським, зокрема про Поділ, розкопки та відбудову Церкви Пирогощі. Не менш цікавий і робочий матеріал неігрового фільму та сам фільм «Поділ крізь роки» 2001 року, в якому Богдан Жолдак виступив і як автор сценарію, і як диктор закадрового тексту.  

Також Богдан Жолдак зафіксував на відеокамеру свою подорож до США 1996 року, зокрема зустрічі з Майклом Найданом та Володимиром Дібровою, представниками української діаспори у США. Не менш цікавими в дослідженні чи просто знайомстві з непересічною особистістю Богдана Жолдака є записи телепередач різних років за його участі (“Віч-на-віч з…”, 2001 р, «Наголос», 2004 р., та ін.), чи фільму «Читаючи Юрія Іллєнка» (ДТРК “Культура”) в якому Богдан Жолдак коментує роман Ю.Іллєнка «Доповідна Апостолові Петру», а Людмила Єфименко та Пилип Іллєнко діляться спогадами про чоловіка та батька.

Продовжується робота з опрацювання відеокасет і 2021 року, але більшу частину, а це 33 відеокасети, опрацьовано та заведено в облікову базу. Наступним етапом заплановано оцифрування переданих відеокасет.

ВІД ОДЕСЬКОЇ КІНОСТУДІЇ

Наприкінці 2019 року Одеська кіностудія передала частину фонду фільмів знятих на кіностудії в різні роки – всього отримано 324 художні фільми на позитивній кіноплівці. Протягом 2020 року всі фільми які надійшли з Одеської кіностудії пройшли ретельний контроль та, більша частина з них, – антисептичну обробку, чистку для знешкодження грибків і плісняви. Слід відзначити, що частина фільмів були відсутні в фільмофонді Довженко-Центру, були представлені лише на відеоносіях або як позитивні копії з обласних прокатів де ці копії активно використовувалися і не мали необхідних умов для зберігання  з відповідними руйнівними наслідками для плівки. Тому, отримання кращої копії фільму взамін аналогічної гіршої якості, дозволить провести сканування та, за потреби, цифрову реставрацію.

Серед отриманих копій зокрема фільми таких класиків як Марлен Хуцієв (“Весна на Зарічній вулиці”), Петро Тодоровський (“Вірність”), Кіра Муратова (“Короткі зустрічі”, “Серед сірого каміння), Ігор Мінаєв (“Перший поверх”, “Холодний березень”), Ігор Апасян (“Доки не випав сніг”, “В одне єдине життя”), Михайло Іллєнко “Школа” та інші.

Особливо цінними в цій колекції є кілька довоєнних кінофільмів студії 1920-1930-х років: “Звенигора” (1927), “Арсенал” (1929) – реж. Олександр Довженко, “Кармелюк” (1938) реж. Георгій Тасін, “Митько Лелюк” (1938) реж. Мечислава Маєвська, Олексій Маслюков, “Моряки” (1939) реж. Володимир Браун та інші.

Кілька фільмів із цієї колекції Довженко-Центр вже оцифрував і показав в рамках ретроспективи «Одеські незалежні: Вільне кіно 1990-х» на Одеському кінофестивалі:  «Пустеля», «Кульгаві увійдуть першими», реж. Михайло Кац,  «Людина К.», реж. Сергій Рахманін, «Дорога в Парадіз», Юрій Белянський, «Лавка “Рубінчик і», реж. Юрій Садомський. 

ВІД ФІЛЬМОТЕКИ ПОЛЬЩІ

Також 2020 року Національною Фільмотекою Польщі (Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny) передано Довженко-Центру відреставрований фільм у форматі DCP «Відродження Польщі» (Polonia Restituta, 1928 р.). Прем’єра відрестарованої цифрової копії відбулась в рамках проекту «Коло Дзиги» у музичному супроводі гурту «Сон Сови». 

ЗАКЛЮЧЕННЯ

Отже, станом на 1 січня 2021 року: фонд позитивних (прокатних) копій на 35 мм плівці поповнився новими надходженнями 418 од.обліку – 3806 од.зберігання, і наразі налічує 15 314 одиниць зберігання.

Фонд позитивних копій на 16 мм плівці також поповнився новими надходженнями, хоча й не такими значними – 5 од.обліку – 18 од.зберігання, і наразі налічує 3 933 одиниць зберігання.

Фонд вихідних матеріалів збільшився на 3 од.обліку – 70 од.зберіганняі налічує 31 806 одиницю зберігання.

Фонд відеоматеріалів поповнився 35 од.обліку (34 од.зберігання) та складає 5 865 од.зберігання.

Фонд цифрових форматів поповнився 198 од.обліку – 312 од.зерігання, і загалом складає 3 365 одиниці зберігання.

Загалом весь фільмофонд станом на 1 січня 2021 року налічує 9 773 одиниць обліку – 60 283 одиниці зберігання.

Тетяна Деркач