f-lmofond-popovnivsya-mayzhe-300-f-lmami-scaled.jpg

ЗВІТ НАЦІОНАЛЬНОГО ЦЕНТРУ ОЛЕКСАНДРА ДОВЖЕНКА ПРО НАДХОДЖЕННЯ ЗА 2015 РІК

Національний центр Олександра Довженка зберігає найбільшу в Україні колекцію ігрових, документальних і анімаційних фільмів. Щороку фонди Центру поповнюються новими стрічками, які надходять із різних джерел, на різних носіях і в різних форматах. Попри те, що в цьому році в Центр Довженка не передавали великі колекції, була низка цікавих і цінних надходжень, які поповнили наш архів унікальними фільмами. Також активно опрацьовуються, ставляться на облік і досліджуються фільми, які передали Центру в минулі роки. Зокрема нещодавно було доповнено і зроблено публічним фільмофонд Центру Довженка, який тепер доступний для широкого загалу на нашому сайті за наступним посиланням:

http://www.dovzhenkocentre.org/storage/base/flmofond_centru.pdf

Упродовж 2015-го року до кіноархіву Центру Довженка надійшло 99 фільмів. З них 10 на плівці, 89 на цифрових носіях. Фільми були отримані з таких джерел:

  • 38 – від приватних осіб та інституцій (10 плівка, 28 цифра);
  • 11 своїх фільмів (цифра) передав відомий режисер-документаліст Анатолій Сирих;
  • 6 фільмів на плівці, 7 на цифрових носіях передав режисер-документаліст студії Київнаукфільм, соратник Фелікса Соболєва, Віктор Олендер;
  • 7 фільмів (цифра) подарував Центру Словацький кіноінститут;
  • 4 на плівці, 3 на цифрових носіях подарував центру канадський колекціонер Борис Заячківський. Це рідкісні фільми, зняті зусиллями північноамериканської діаспори, зокрема “фільмовою школою Пласту”.

11 фільмів (цифра) були надані Центру за програмою виробництва та розповсюдження Державного агентства України з питань кіно на 2015 р. З них художніх повнометражних – 4, короткометражних – 2, документальних – 3, анімаційних – 2. Серед них зокрема такі фільми, як володар Срібного Ведмедя “Під електричними хмарами” (реж. Алєксєй Гєрман-мол.), контроверсійна російсько-українська стрічка “Незламна” (реж. Сергій Мокрицький), романтична комедія “Тепер я буду любити тебе” (реж. Роман Ширман), зняті за підтримки Держкіно України. Анімаційні – це короткометражна робота “Атракціон” (реж. Олег Педан) і новий 10-ти серійний мультсеріал Степана Коваля “Професіонали”, який знайомить дітей з різними професіями.

Особливо важливе надходження цього року – відреставрована за підтримки Держкіно стрічка Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». В 2015 році відзначали 50-річчя з дня її прем’єри, яка в 1965-му році стала першим дисидентським виступом у повоєнний час у СРСР. Покази цього легендарного фільму відбулися в багатьох містах України. 

Під час підготовки програми “Україна в огні” для Одеського кінофестивалю фільмофонд Центру Довженка поповнився 2 фільмами: “Буковина – земля українська” (реж. О. Довженко, Ю. Солнцева) і “Одеса” (реж. Ж. Лодс), які Центр придбав на цифрових носіях у інших архівів.

Фільм “Небувалий похід” (реж. Михаїл Кауфман, 1931) Центр Довженка придбав для проекту “Коло Дзиґи”, створення музичного супроводу і подальшої демонстрації фільму на фестивалях. Прем’єра стрічки у новому живому музичному супроводі британського гурту Test Dept відбудеться в Лондоні уже цього березня.

Окрім вказаних вище, в 2015-му році опрацювали, описали з технічної точки зору і поставили на облік фільми, які були передані Центру раніше:

  • 873 стрічки (плівка) з архіву американських науково-освітніх фільмів, які Центру Довженка передала Києво-Могилянська Академія;  
  • 26 фільмів (плівка) з архіву фонду Маріупольського обласного кінопрокату, який передали Центру Довженка в 2013-му році.
УстановаДжерелоКількість одиниць
ПлівкаЦифра
ДержкіноПрограма виробництва 2015 11
Приватні дарувальникиАнатолій Сирих, Віктор Олендер, Борис Заячківський, Словацький кіноінститут1028
Центр ДовженкаСкопіювали/придбали для  проектів «Україна в огні», «Коло Дзиґи» 3
Центр ДовженкаІнші оцифровані матеріали Центру 47
Загальна кількість фільмів 1089