ЗВІТ ФІЛЬМОФОНДУ 2018
2018 року фільмофонд Довженко Центру поповнився новими надходженнями – 53 фільми зняті за держконтрактами : художніх – 34 (“Донбас”, “Гірська жінка на війні”, “Ефір”, “Таємний щоденник Симона Петлюри”, “Герой мого часу”, “Коли падають дерева”, “Я Ти Він Вона”, “Позивний Бандерас”, “Пригоди SМиколая”, “11 дітей з Моршина”, та інш., а також фільм “Небо”, який було надруковано на плівку 35 мм), документальних – 14 (“Міф”, “Луганський форпост”, “Залізна сотня”, “Гідра”, “Домашні ігри”, “Гоголь Док”, “КМалевич”, “Стадіон”, “Історія зимового саду” та інш.), анімаційних – 5 (повнометражний анімаційний фільм “Викрадена принцеса”, нові серії “Мишко та Місячна дзвінка” та “Моя країна Україна”, а також “Пуповина”, “Світ навпаки”). Всього 53 фільми.
Також за державним контрактом надійшли реставровані фільми Сергія Маслобойщикова “Шум вітру” і “Співачка Жозефіна та Мишачий народ” у цифровому форматі.
Крім того, з власної ініціативи та з метою збереження найбільш знакових фільмів українського виробництва, чи вироблених у копродукції, Довженко Центр на власних потужностях надрукував на плівці 35 мм фільми: “Все палає”(2014 р.) – про події на Майдані взимку 2013-1014 року, “Російський дятел” (2015 р.) темою якого є розслідування Чорнобильської катастрофи, а також відсутній до цього у фільмофонді фільм 1967 року – “Ця тверда земля”.
Фільмофонд висловлює велику подяку приватним дарувальникам, які зберігали фільмові матеріали своїх стрічок та передали на подальше професійне зберігання Довженко Центру. А саме – Олегові Бійми за передані вихідні матеріали та позитивні копії своїх телефільмів та телесеріалів – “Острів любові” (10 серій), “Гріх”, “Злочин з багатьма невідомими” (7 серій), “Прощання з Каїром” (2 серії), “За ніччю день іде”, “Пристрасть” (3 серії) та інш.
Олегові Чорному, який передав позитивні копії короткометражних фільмів “Зів᾽яла сакура в моєму саду. Ти знову проходиш повз мене”, “З життя видатної людини тов.Грузилова”, “Шал”, “Олександр Довженко. Фотомиттєвості”. Фільми передані в грудні 2017 року протягом 2018 року пройшли лікування грибкового біоураження та механічну чистку плівку.
Мурату Мамедову, який також у грудні 2017 року передав позитивні копії своїх документальних фільмів, у більшості з яких головними героями є жінки, їх тяжка доля та самотність. Фільми тривалий час зберігалися вдома у режисера, тому деякі з них також потребували лікування та чистки. Отже, 2018 року фільмофонд поповнився фільмами – “Аве Марія”, “Жінки пустелі”, “Ми любові не бачили – не війна, так горе”, “Рана”, “У неділю рано”, “Хто хоче війни”, “Ганна…” та інш., всього 18 фільмів. Фільми оцифровано та передано режисеру.
Також до фільмофонду передала дипломну роботу свого батька Федіра Клименка співробітниця Довженко Центру Ірина Клименко – “Юність стародавнього Києва” (1954 рік).
Передані фільми на запит власників фільмів оцифровуються на безоплатній основі.
Отже фонд позитивних (прокатних) копій поповнився новими надходженнями 89 од.обліку – 310 од.зберігання, здебільшого це надходження приватних дарувальників.
Також фонд вихідних матеріалів також поповнився виключно за рахунок приватних дарувальників, як от фільми Олега Бійми, який передав і позитиви і негативи своїх телефільмів, а це 13 од.обліку – 348 од.зберігання і зараз налічує 31251 од.зберігання.
2018 року завершено роботу з найбільшою коли-небудь переданою колекцією фільмів – фондом американських освітніх фільмів, який було передано бібліотекою Києво-Могилянської Академії 2013 року. За звітній рік опрацьовано та обліковано 1260 од.обліку – 1392 од.зберігання. Загалом весь фонд американських освітніх фільмів налічує 3494 одиниці обліку – 3880 одиниць зберігання, а це близько 3100 назв науково-пізнавальних фільмів різноманітної тематики, а також невелика кількість анімаційних та художніх фільмів, найстарішим з яких є фільм 1915 року – “Банк” Чарлі Чапліна.
Загалом весь фільмофонд на 1 січня 2019 року налічує 8668 одиниць обліку – 54193 одиниці зберігання.
Протягом 2018 року отримано всі погодження на передачу частини фільмофонду Житомирського обласного прокату. 83 фільми української та світової кінокласики, які відсутні у фільмофонді Довженко Центру пройдуть санацію та стануть на облік протягом 2019 року.
Також 2018 року розпочато роботу з відбору та оцінки стану фільмів Київського обласного прокату – документальні, художні та анімаційні фільми українських кіностудій, більшість з яких відсутні у фільмофонді протягом 2019 року буде розпочато оформлення погодження на передачу цих фільмів.
Тривають переговори з Львівською обласною радою щодо передачі національних фільмів, які знаходиться на балансі КП «Телерадіокомпанія «Перший Західний» та відсутні у фільмофонді Довженко-Центру. Наразі готується проект рішення Львівської облради щодо передачі цих фільмів.