zemlya-dovzhenka-v-dkri-dn-ukra-nskogo-k-no-v-bryussel-.png

“ЗЕМЛЯ” ДОВЖЕНКА ВІДКРИЄ ДНІ УКРАЇНСЬКОГО КІНО В БРЮССЕЛІ

20 січня у столиці Бельгії розпочнеться другий щорічний фестиваль Дні українського кіно. Відкриє покази відреставрований Довженко-центром фільм Олександра Довженка “Земля” (1930) із циклу КОЛО ДЗИГИ.

“Земля” Олександра Довженка, створена у 1930 році, – найвідоміший український фільм, зразок авангардного німого кіно. На міжнародному референдумі кінокритиків у Брюсселі 1958 року цю стрічку було названо одним із 12 найвизначніших здобутків світового кінематографа. “Земля” була заборонена через 9 днів після свого виходу і уславлена в Україні лише після смерті Довженка у 1956 році. Картина зафіксувала драматизм цивілізаційного вибору між традиціями та колективістською утопією, що постав перед українцями у 1920-их роках, відтак породила чимало суперечливих інтерпретацій. У 2012-му році “Земля” на замовлення Довженко-Центру була відреставрована і отримала новий музичний супровід від українського етно-хаос гурту “ДахаБраха”, за плечима в якого – участь у таких фестивалях, як Glastonbury, Roskilde та Eurockéennes de Belfort. Щорічні Дні українського кіно у Брюсселі представляють найбільш резонансні сучасні стрічки, а такожкінокласику в живому супроводі відомих українських музикантів. У 2017-му році кіноогляд пройде вдруге. 

Окрім цього, у Брюсселі буде представлено чотири нових фільми з України, відзначених міжнародними нагородами. Концепція Днів українського кіно 2017 – дослідження кордонів. Фільми розповідають про кордони між націями, які пролягають не лише у просторі, але й у площині цінностей.

Зокрема “Українські шерифи” Романа Бондарчука та “Маріуполіс” Мантаса Кведаравічюса – документальні стрічки, зняті в областях України, що нині живуть під тиском російського агресора і переосмислюють свою ідентичність. “Українські шерифи” здобули Спеціальний приз журі на IDFA і цього року були висунуті на «Оскар» від України, а прем’єра “Маріуполісу” відбулася у рамках програми Panorama Documente на Берлінале.

Фільм Тараса Ткаченка “Гніздо горлиці” – історія заробітчанки, разом з якою камера здійснює подорож по обидва боки кордону між Україною та Європою, простежуючи разючі контрасти. Фільм здобув Приз екуменічного журі Міжнародного кінофестивалю у Мангеймі-Гайдельберзі, а виконавиця головної ролі – Особисту нагороду за неперевершене виконанні ролі на цьому ж кінофестивалі. Стрічка також здобула головний приз Одеського міжнародного кінофестивалю за найкращий український фільм.

Після вторгнення Росії у Крим та на Донбас, українці буквально стикнулися з новими кордонами на півдні та сході. Картина Віталія Манського “Рідні” розповідає про власну сім’ю режисера, яка опинилася розділеною. Світова прем’єра “Рідних2 відбулася на кінофестивалі у Карлових Варах, стрічка представляла Україну в офіційній програмі Міжнародного кінофестивалю в Торонто, а також змагалася в основному конкурсі фестивалю DOK Leipzig.

У 2017-му році кіноогляд пройде вдруге. Покази відбуваються у Центрі образотворчих мистецтв BOZAR, найбільшій культурній інституції Бельгії.