Виставка «Ріка кричала, вила, як поранений звір» відкривається в Дніпрі
4 квітня о 18:00 в Центрі сучасної культури у Дніпрі (DCCC) відбудеться відкриття виставки «Ріка кричала, вила, як поранений звір», що досліджує кінематографічну репрезентацію підкорення річки Дніпро.
Куратори виставки, кінознавці Довженко-Центру Олександр Телюк, Альона Пензій та Станіслав Битюцький, звертаються до минулого, щоб дослідити процеси, здійснені радянською модернізацією: побудову каскаду гідроелектростанцій на Дніпрі та ідеологічне переосмислення водних ресурсів України.
Побудова ГЕС, особливо Дніпрельстану (1927-1932), як і багато інших великих радянських проєктів, активно висвітлювалася в кіно та осмислювалася митцями, зокрема Дзиґою Вертовим, Олександром Довженком, Іваном Кавалерідзе, Арнольдом Кордюмом та Юлією Солнцевою. Утім, в українських радянських стрічах часто показували не тільки позитивні образи масштабних будівництв, а й домодерні форми співжиття з річками та негативні наслідки індустріальної експлуатації водойм.
Нинішні трагедії, підрив російськими військами греблі Каховського водосховища 6 червня 2023 року, соціальні та екологічні наслідки якого будуть оцінені лише у майбутньому, а також нещодавнє влучання в гідроспоруди та плотину ДніпроГЕС, спонукають дослідити індустріалізацію річки, поставити питання щодо подальшого співіснування з водоймами. Вони також підштовують до пошуку делікатних способів «деколонізації природи».
Проєкт був створений в рамках 5-ї Київської бієнале та вперше представлений в Довженко-Центрі (Київ).
«Нова ітерація символізує подальше життя проєкту та його переміщення вниз по течії Дніпра, в місто, здавна повʼязане з темою річки. Неподалік починаються пороги, які затопило Дніпровське водосховище. Тут жив і працював один з героїв нашої виставки історик Дмитро Яворницький, керівник Дніпробудівської археологічної експедиції та творець україноцентричного козацького образу міста. Як жодна поїздка на будівництво Дніпрогесу у 20-30-ті роки XX століття не оминала Катеринослав-Дніпропетровськ, так і ми не могли оминути нагоди запропонувати нашу оповідь на огляд сучасній дніпровській публіці», — розповідають куратори виставки.
«Ми вже кілька років співпрацюємо з командою Довженко-Центру, створюючи програми кінопоказів в DCCC. Цього разу наша співпраця дещо розширилася. Побачивши виставку “Ріка кричала, вила, як поранений звір” в Києві, ми одразу подумали про те, аби привезти цей проєкт до рідного міста, бо саме поруч із ним колись розташовувались пороги, тут же мешкали лоцмани, які допомагали переправляти кораблі через найбільш небезпечні ділянки. Вплив річки Дніпро на місто Дніпро надзвичайно великий, і ми спробуємо це показати в новій ітерації виставки, доповнивши її розширеною паралельною програмою», — говорить директор DCCC Андрій Палаш.
Назва виставки — цитата з роману «Без ґрунту» письменника, що народився у Дніпрі, В. Домонтовича: «Ми стояли на березі і слухали рев збентеженої ріки. Ріка кричала, вила, як поранений звір. З рани кошлатого звіра текла блакитна кров».
В рамках експозиції зібрані роботи режисерів минулого століття — Олександра Довженка, Михаїла Кауфмана, Акселя Лундіна, Дзиґи Вертова, Івана Кавалерідзе, Леоніда Осики, Юлії Солнцевої, Арнольда Кордюма та Євгена Макарова, а також сучасних діячів — Миколи Базаркіна, Олексія Податя, Яреми Малащука та Романа Хімея.
Побачити «Ріка кричала, вила, як поранений звір» в Центрі сучасної культури у Дніпрі можна буде до 30 червня включно. Вхід вільний.
Виставка у Дніпрі створена у співпраці ГО Культура Медіальна, Національного центра Олександра Довженка та Центру візуальної культури, за фінансової підтримки Данського культурного інституту та New Democracy Fund.
__________
Національний центр Олександра Довженка (Довженко-Центр) — найбільший кіноархів України, член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF), що зберігає більше 7 000 найменувань художніх, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів та тисячі архівних документів з історії українського кіно.
Центр сучасної культури у Дніпрі (Dnipro Center for Contemporary Culture / DCCC) — культурна інституція, яка з 2019 року створює проєкти у сфері сучасного мистецтва, медіа, урбаністики, музики та неформальної освіти. Це платформа для міжнародного співробітництва, досліджень та роботи з міськими спільнотами у Дніпрі.