v-turechchin-za-spriyannya-dovzhenko-tsentru-glyadach-pobachat-n-miy-f-lm-turetskogo-rezhisera-ertu-rula-muhs-na-beya-tam-lla-1929.jpg

В ТУРЕЧЧИНІ, ЗА СПРИЯННЯ ДОВЖЕНКО-ЦЕНТРУ, ГЛЯДАЧІ ПОБАЧАТЬ НІМИЙ ФІЛЬМ ТУРЕЦЬКОГО РЕЖИСЕРА ЕРТУҐРУЛА МУХСІНА-БЕЯ «ТАМІЛЛА» (1929)

Вперше за 92 роки, за сприяння Довженко-Центру, в Туреччині глядачі побачать німий фільм турецького режисера Ертуґрула Мухсіна-Бея “Тамілла” (1929), який, як вважалося, був загублений.

Кінострічку покажуть на 56-му фестивалі “Золотий апельсин” в Анталії (Antalya Altın Portakal Film Festivali).

Тамілла – один із двох фільмів, знятих Мухсіном Ертуґрулом за час, який він провів у Всеукраїнському фотокіноуправлінні (ВУФКУ) у Києві.

Мухсін Ертуґрул за свою режисерську кар’єру зняв близько 30 фільмів, яка розпочалась у 1919 році фільмами “Фестиваль чорних тюльпанів” і “Чортові поклони”. Як єдиний кінорежисер Туреччини у 1922-1939 роках, він став дуже суперечливою фігурою національного кіно в країні. Однак він, безперечно, був новатором: фільм “Вогняна сорочка” (на основі книги Халіде Адивари, 1923) був першою розповіддю Туреччини про нещодавно розпочату війну за незалежність та саме в цьому фільмі вперше в історії жіночі ролі виконували акторки турецького походження (Нейїре Неїр та Бедія Муваххіт). “На вулицях Стамбула” (1931) – перший звуковий фільм турецького кіно, перша копродукція та перша музична мелодрама. Поряд з постановками турецького виробництва, Ертуґрул зняв низку фільмів у Німеччині у 1920 році та Радянському Союзі в 1926 році. Фільм “Спартак” (1926) – ще один фільм, який він зробив у Києві, залишається зниклим донині.