ukra-nskiy-k-noavangard-u-v-dn-.jpg

УКРАЇНСЬКИЙ КІНОАВАНГАРД У ВІДНІ

З 15 по 18 жовтня у Відні (Австрія) відбудеться велика ретроспектива, присвячена українському авангардному кіно “Фільмуючи Революцію: українські авангардні фільми 1929-1931 рр”.

Покази є частиною ініційованої Інститутом гуманітарних наук IWM наукової конференції “Революційна Україна: Рефлексія 1917-го та його наслідки”, в якій візьмуть участь відомі історики Ярослав Грицак, Андрій Портнов, Тімоті Снайдер, Сергій Єкельчик. 

Програма “Фільмуючи Революцію” присвячена українському кінематографу кінця 1920-х – початку 30-х років. У цей період Всеукраїнське фотокіноуправління  (VUFKU) було кінематографічною державною монополією, яка охопила всю кіноіндустрію в Україні. Однак не тільки українські кінорежисери співпрацювали з ВУФКУ. Наприкінці 1920-х років, під час офіційного нападу на так званий “формалізм” в Російській Радянській Федеративній Соціалістичній Республіці, Україна була вільна від жорстокої цензури завдяки зусиллям комісара освіти Миколи Скрипника. Отже, наприкінці 1920-х рр. кіностудії Одеси та Києва стали останнім оплотом радянського кінематографічного авангарду. Тут були створені нові кінематографічні шедеври режисерів, таких як Олександр Довженко, який мав стати найважливішим представником української кінематографічної культури, та автора “найкращого документального фільму всіх часів” Дзиґи  Вертова.

Програма включатиме фільми Олександра Довженка, Дзиґи Вертова, Михаїла Кауфмана та Миколи Шпиковського.

Окрім вже відомих віденській публіці робіт Довженка та Вертова у Відні вперше покажуть віднайдені і відновлені Довженко-Центром шедеври Кауфмана та Шпиковського. Відреставрований Довженко-Центром «Хліб» Шпиковського понад 50 років був заборонений у Радянському Союзі. “Небувалий похід” Кауфмана багато років вважався втраченим, доки у 2015 році картину Довженко-Центр не виявив картину в одному з державних архівів. Перший закордонний показ відновленої версії відбувся 2016 року у Великобританії. 

Окрім підбірки авангардного кіно в Institute for Human Science (Spittelauer Lände, Vienna) відкриється виставка українського авангардного плакату з фондів Довженко-Центру.

Куратор програми: Костянтин Акінша, історик мистецтва, журналіст і куратор

РОЗКЛАД ПОКАЗІВ

15 жовтня 2017 року, 16:00

 “Земля” (1930, реж. Олександр Довженко) –

15 жовтня 2017 року, 18:30

“Ентузіазм: Симфонія Донбасу” (1931, реж. Дзиґа Вертов)

18 жовтня 2017 року, 18:00

“Небувалий похід” (1931, Михаїл Кауфман)

18 жовтня 2017 року, 20:00

 “Хліб” (1929, реж, Микола Шпиковський)

Покази проходитимуть у Музеї сучасного мистецтва музейного комплексу Бельведер – 21er Haus (21er HausQuartier Belvedere, Arsenalstraße 1, 1030 Vienna, Austria)

Квитки: 5,00 Євро

Детальніше: www.21erhaus.at