ukra-nskiy-k-noavan-ard-v-parizh-na-tizhn-ukra-nskogo-k-no-8-14-kv-tnya.jpg

УКРАЇНСЬКИЙ КІНОАВАНҐАРД В ПАРИЖІ НА ТИЖНІ УКРАЇНСЬКОГО КІНО, 8-14 КВІТНЯ

З 8 по 14 квітня 2015 року в Фільмотеці Латинського кварталу Парижа / La Filmothèque du Quartier Latin Фонд Ігоря Янковського та КМКФ “Молодість” покажуть найкраще сучасне та класичне українське кіно, а також найяскравіші короткометражні фільми 44-го кінофестивалю “Молодість”. Стрічки особисто представлятимуть паризькому глядачеві українські режисери та актори. Серед демонстрованих фільмів будуть також представлені аванґардистський фільм Михаїла Кауфмана “Навесні” (1929) та ігровий комедійний фільм Миколи Шпиковського “Шкурник” (1929). Реставровані фільми української кінокласики надані Національним центром Олександра Довженка.

В рамках програми також будуть показані найяскравіші українські кінороботи 2014 року, дві з яких присвячені Євромайдану та Революції гідності, а саме повнометражний документальний фільм “Український аргумент” (режисер Сергій Маслобойщиков) та альманах 13 короткометражних фільмів студентів 2-го курсу КНУТКіТ ім. І.К. Карпенка- Карого “Чорний зошит Майдану”. У програму ввійшли два повнометражні художні фільми – “Поводир” (режисер Олесь Санін) і “Брати. Остання сповідь” (режисер Вікторія Трофіменко), а також добірка найяскравіших короткометражних робіт Національного конкурсу 44-го КМКФ “Молодість”. Особливою подією “Тижня українського кіно в Парижі” стане відреставрована українська кінокласика – ігровий комедійний фільм “Шкурник” (1929, режисер Микола Шпиковський) та шедевр українського кіноавангарду “Навесні” (1929, режисер Михайло Кауфман).

Відреставровану національну кінокласику – дві німі стрічки 1929 року з новими саундтреками – представлятиме Іван Козленко, генеральний директор Національного Центру Олександра Довженка (державного кіноархіву), на базі якого відбувалась реставрація фільмів.

“Шкурник” Миколи Шпиковського майже зразу після виходу був заборонений через відвертий антирадянський сарказм. Єдину її копію знайшли у російському Держфільмофонді, та й то завдяки нотатці у спогадах Осипа Мандельштама. На тлі тогочасних пропагандистських агіток цей гротескний пасквіль на радянську владу утверджується не лише як твір талановитий у художньому сенсі, а й як маніфест. Саундтрек до “Шкурника” написаний польським композитором, музикознавцем, мультиінструменталістом Марчіном Пукалюком.

“Навесні” – неігровий фільм, створений Михаїлом Кауфманом, братом і співавтором Дзиґи Вертова, у відповідності до авангардистської теорії “кіноока”. В ньому постає нині майже невідомий Київ 1929 року. Кадри пробудження міста, поновлення його життя, перегукуються з ліричними картинами відродження природи. Уважна камера Кауфмана надовго зупиняється на усміхнених обличчях дітей, малюючи ліричну картину зізнання в коханні Києву. Знімаючи фільм, Кауфман уперше використав принцип “прихованої камери”. Саундтрек до фільму створив український композитор Олександр Кохановський – автор музики у низці експериментальних театральних постановок, кінофільмів, перформансів і мистецьких акцій.

Одночасно з “Тижнем українського кіно” в Парижі проходитиме перший мультидисциплінарний фестиваль сучасного українського мистецтва “Україна – вільна сцена”, організований декількома українськими культурними проектами за підтримки Французького інституту в Україні. Отже, крім кіно, гості та жителі французької столиці матимуть можливість відвідати перформанси та концерти театру ДАХ, гурту Dakh Daughters та композитора Валентина Сильвестрова. В рамках програми будуть представлені візуальні експозиції, створені українськими митцями та артистами.

Опис програми фестивалю “Україна – вільна сцена” можна знайти тут.

“Тиждень українського кіно в Парижі” відкриє “Український аргумент”, нова документальна стрічка відомого режисера театру та кіно Сергія Маслобойщикова, який знаний за фільмами “Співачка Жозефіна й мишачий народ” (1994) і “Шум вітру” (2002). “Український аргумент” являє собою “колективний портрет пересічних творців Революції Гідності 2013-2014 рр. та їх окремих опонентів”. Її герої самі розповідають про себе, свою долю, наміри, сподівання тапрагнення. Фільм представить Сергій Маслобойщиков.

Погляд на Євромайдан очима наймолодшого покоління українців буде продемонстрований в альманаху “Чорний зошит Майдану”, котрий об’єднав тринадцять короткометражних робіт студентів 2-го курсу КНУКіТ ім. І.К. Карпенка- Карого, у фокусі яких історії про тих, для кого Майдан став невід’ємною частиною життя. Від танців і співів у грудні до перших пострілів у січні, від щастя й ейфорії до виснаження й утоми. Це історії про людей, що відстояли свою гідність і готові боротись далі, це розповіді, в яких емоції важливіші за слова. Фільм представить одна з режисерок Анастасія Крисько.

“Поводир” – номінант від України на приз Американської кіноакадемії “Оскар” у категорії “Найкращий фільм іноземною мовою”. “Поводир” став найуспішнішим за всю історію прокату українських фільмів в Україні. Дія розгортається у 1930-их роках. Сліпий кобзар рятує сина вбитого американського журналіста – відтак хлопчина стає поводирем. Одну з ролей виконала відома українська співачка Джамала, яка й представить фільм у Парижі.

“Брати. Остання сповідь” – учасник головного конкурсу повнометражних художніх дебютів 44-го МКФ “Молодість”. Серед нагород фільму – приз журі на МКФ у Багдаді, “Срібний Георгій” за найкращу жіночу роль (Наталка Половинка) та приз російських критиків Московського міжнародного кінофестивалю, а крім того – участь у більш ніж десяти МКФ Азії та Східної Європи. Це екранізація роману шведського письменника Торгні Ліндгрена про непримиренну ворожнечу між двома братами. У фільмі дію перенесено в українські Карпати. До провінційного містечка приїжджає письменниця. Невдовзі вона стає ланкою між старими братами, чий сенс життя – у боротьбі: хто довше проживе й не потішить другого своєю смертю. Фільм представить його автор сценарію і режисер Вікторія Трофименко.

До програми “Тижня українського кіно в Парижі” увійшли п’ять найяскравіші короткометражні стрічки з Національного конкурсу КМКФ “Молодість” 2014 року.

Документальний фільм “Обличчя” Нікона Романченка, де через портрети учасників Євромайдану оповідає про зимові події 2013-2014 у Києві. Фільм став переможцем Національного конкурсу фестивалю.

Ігровий фільм “Равлики” Марини Вроди, який був нагороджений журі Національного конкурсу МКФ «Молодість» спеціальним дипломом “За творчу сміливість у дослідженні реальності”. Режисерка здобула Золоту пальмову гілку в Каннах за свою попередню короткометражну роботу (“Крос”) у 2011 році. Стрічка “Равлики” продовжує розпочату “Кросом2 трилогію і демонструє критичний погляд на тему розуміння себе у навколишньому просторі. Він оповідає про юнаків, які опинилися у незвичній ситуації, яка поступово змушує їх змінитися.

Режисер кримськотатарського походження Наріман Алієв у своїй короткометражній картині “Seni Sevem”(“Кохаю тебе”) знов розкриває тему відокремленості та зіткнення різних традицій і культур – на прикладі закоханої пари, котрій не суджено бути щасливою.

Дебютна робота «Данина» художниці Тетяни Войтович візуалізує молоде покоління, яке відновлює пам’ять про рід та повертається до корінь своєї родини, а через неї – до рідної землі.

У сюжеті фільму “Ніжність” режисера Анастасії Максимчук – історія молодого подружжя. “Вона” допомагає йому зав’язати краватку, а “він” пропонує їй завести собаку… Проте один необережний рух може вмить перевернути цей затишний світ із ніг на голову.

“Національний короткий метр” представить режисер Нікон Романченко, лауреат Національного конкурсу 44-го КМКФ “Молодість”.

“Тиждень українського кіно в Парижі” представлятимуть – голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко, генеральний директор КМКФ “Молодість” Андрій Халпахчі, засновник Всеукраїнського благодійного фонду “Ініціатива заради майбутнього” Ігор Янковський, генеральний директор Національного Центру Олександра Довженка Іван Козленко, режисери та актори представлених фільмів і організатори заходу.

“Тиждень українського кіно” – культурний захід, організований Київським міжнародним кінофестивалем “Молодість” та Всеукраїнським благодійним фондом Ігоря Янковського “Ініціатива заради майбутнього”. Він має на меті міжнародну промоцію українського кінематографу та підняття іміджу України за кордоном.

Усі покази відбуватимуться у Фільмотеці Латинського кварталу – одному з найстаріших паризьких кінотеатрів. Він знаходиться в самому серці міста, поблизу Сорбонни, і вважається меккою студентів та столичних синефілів.

La Filmothèque du Quartier Latin

www.lafilmotheque.fr

9 Rue Champollion, Paris