ukra-nske-n-me-v-pordenone.jpg

УКРАЇНСЬКЕ НІМЕ В ПОРДЕНОНЕ

З 5 по 12 жовтня цього року Національний центр Олександра Довженка за підтримки Державного агентства України з питань кіно представлятиме програму The Ukrainian Miracle на 32-му фестивалі німого кіно в Порденоне, Італія (32nd Pordenone Silent Film Festival). За словами організаторів фестивалю, цьогорічна програма – одна з найсильніших за весь час існування фестивалю. Основними ретроспективами стануть шведська програма Sealed Lips та українська The Ukrainian Miracle.

Українська програма Ukraine. The Great Experiment складатиметься з 8-ми визначних українських німих фільмів, відреставрованих коштом Державного агентства України з питань кіно та озвучених новим музичним супроводом на замовлення Центру Довженка в 2011-2013 роках.

Серед них ранні зразки пригодницького жанру “Боротьба велетнів” (1926) та “Сумка дипкур’єра” (1927), два ключові представники української камерної драми “Два дні” (1927) та “Нічний візник” (1929), два фільми із класичної трилогії Олександра Довженка “Арсенал” (1929) та “Земля” (1930) і заново відкриті заборонені стрічки Миколи Шпиковського “Шкурник” (1929) та “Хліб” (1930).

Усі фільми програми, які український глядач вже мав змогу бачити в рамках численних заходів Центру Довженка, будуть представлені в живому музичному супроводі українських, білоруських, польських, російських та місцевих італійських музикантів: гурту ДахаБраха, Юрій Кузнєцов, Port Mone, Marcin Pukaluk та ін.

Ця подія стане наймасштабнішим дебютом українського німого кіно в рамках найавторитетнішого спеціалізованого фестивалю. Перемовини з директором фестивалю Девідом Робінсоном щодо організації української програми в Порденоне розпочалися на минулорічному фестивалі – де Україна вперше представляла свій фільм “Провокатор” (1927) в рамках ретроспективи фільмів Анни Стен – й успішно закінчились на початку літа цього року.

Le Giornate del Cinema Muto di Pordenone (Pordenone Silent Film Festival) – найбільший в світі фестиваль німого кіно. Започаткований 1982 року, як захід, призначений підняти моральний стан жертв руйнівного землетрусу в регіоні Фріулі, він невдовзі став найбільшим світовим форумом кіноархівістів і кінодослідників.