trilog-ya-dovzhenka-v-avstral-.png

ТРИЛОГІЯ ДОВЖЕНКА В АВСТРАЛІЇ

25-26 лютого у місті Джилонг штату Вікторія у Австралії в рамках 2-го фестивалю українського кїно було показано знамениту трилогію Олександра Довженка, відреставровану Довженко-Центром: фільми “Земля”, “Арсенал” та “Звенигора”.

Це вже не вперше, коли Довженко-Центр допомогає у підготовці фестивалю. У 2016 році для показів у Джилонгу було надано “Тіні забутих предків” реж. С. Параджанова (1964), “Кам’яний хрест” реж. Л.Осики (1968) та “Землю”  реж. О.Довженка (1930).

Цього року, крім фільмів Довженка, під час фестивалю можна було ознайомитися з панорамою сучасного українського кіно. З  23 лютого по 1 березня в кінотеатрі Pivotonian демонструвалися “Політ над гніздом горлиці” реж. Т. Ткаченка (2016), “Українські шерифи” реж. Р. Бондарчука, “Гіркі жнива” (2017) Д. Менделюка та “Танцівник” С.Кантора – документальна стрічка про українську зірку балету Сергія Полуніна.

“Земля” (1930) – найвідоміший український фільм, визнаний шедевром світового кіномистецтва. Глорифікована в Україні після смерті Довженка, авангардистська стрічка, заборонена через 9 днів після виходу в прокат, породила чи не найбільшу кількість контроверсійних тлумачень. Сповнена ліричного пантеїзму, й водночас утопічної екзальтації, вона продемонструвала всю неоднозначність українського цивілізаційного вибору 1920-х, кульмінацією якого стала драматична колективізація.

Новий музичний супровід для “Землi” створив український етно-хаос гурт “ДахаБраха”, музика якого переорієнтовує акценти “Землi” з ідеологічних на загальногуманістичні. Прем’єра відреставрованої версії “Землі” з новим саундтреком відбулася на Одеському МКФ 21 липня 2012 року. Відтоді проект розпочав ходу міжнародними кінофестивалями: в жовтні 2012 року його було показано на відкритті Міжнародного фестивалю ГОГОЛЬfest, у лютому 2013 – в рамках українського прийому під час Берлінського МКФ, у квітні – на МКФ CPH PIX в Копенгагені, в червні – на 12 міжнародному кінофестивалі в Трансильванії.

 “Арсенал” (1929) було знято на Одеській кінофабриці ВУФКУ камерою легендарного кінооператора Данила Демуцького в оригінальних декораціях Володимира Мюллера. Експресіоністична образність, досконала операторська робота та оригінальна драматургія, вивели фільм далеко за рамки звичайної пропаганди й зробили його чи не найважливішим твором українського кіноавангарду.

Автором найновішого саундтреку до другого повнометражного фільму Довженка став мультиінструменталіст з Бристоля (Великобританія)  Ґай Бартелл, засновник та натхненник гурту Bronnt Industries Kapital. “Арсенал” Довженка з новим саундтреком від Ґая Бартелла став ювілейним, 10-им доробком у серії ініційованих Довженко-Центром музичних кіноперформансів КОЛО ДЗИҐИ, в рамках яких відбуваються прем’єри відреставрованих українських німих фільмів у супроводі сучасної музики. 

“Звенигора” (1927)перший фільм німої трилогії Довженка, після якого за ним закріпилося реноме провідного українського кінорежисера, спричинив запеклу дискусію про національний кінематограф. У своїй лірико-епічній стрічці Довженко зумів поєднати похмурий містицизм німецьких фільмів 1920-х років, Чаплінівську іронію, авангардний монтаж.

 Музику до фільму створив українсько-польський гурт FUTUREthno, який грає “етномузику майбутнього”. Саме так розшифровується назва колективу. Фольклорні мотиви хлопці інтерпретують мовою джазу і сучасної електронної музики. Його засновник українець Роман Бардун (фортепіано) навчався на джазовому відділені в музичній школі Фредеріка Шопена в Польщі, де й познайомився з іншими учасниками гурту: Філіпом Шиманяком (скрипка), Лукашом Овчинніковим (контрабас), Домініком Яске (перкусія) та DJ Krime, одним із найбільш знаних польських діджеїв. 

DVD видання з відреставрованною Трилогією можна придбати на сайті Довженко-Центру