top-100-film
65-67

З нудьги

Рік створення:

1967

Студія:

УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка

Хронометраж:

78 хв

Режисер:

Артур Войтецький

Сценарист:

Артур Войтецький, Юрій Іллєнко, Юрій Пархоменко, Євген Хринюк

Оператор:

Валерій Башкатов

У ролях:

Майя Булґакова, Всєволод Санаєв, Людміла Шаґалова, Юрій Мажуга, Віктор Сєргачов, Євґєній Шутов, Владімір Дорофєєв, Андрюша Макін, Василь Гурін, Валерій Мотренко, Людмила Алфімова, Лев Перфілов, Олеся Іванова, Леонід Чініджанц

Екранізація однойменного оповідання Максіма Ґорького про байдужість та жорстокість поглинутих безодньою міщанства та буденності мешканців маленької залізничної станції, що загубилася у глухому степу. Самотня кухарка Арина покохала обхідника залізничних колій Гомозова. Однак це несподіване щастя закінчується для жінки трагедією, бо місцеві жителі, в яких від нудьги та лінощів притупилися всі людські почуття, починають насміхатися з неї, та ще й Гомозов приєднується до них. У відчаї Арина накладає на себе руки.

Найбільш відома робота українського режисера-класика Артура Войтецького, який зробив собі ім’я камерними психологічними драмами про стосунку та трагедії «маленьких» людей. «З нудьги», так само, як і більшість інших робіт Войтецького, за стилістикою виділяється з пересічної продукції кіностудії Довженка. Відрізняється ця картина й від українського поетичного кіно, розквіт якого прийшовся саме на другу половину 60-х.

Повільна, навіть тягуча, манера оповіді, пейзажна направленість постійного оператора Войтецького – Валерія Башкатова – робить фільм ближчим навіть до кінематографу Мікеланджело Антоніоні. Ось тільки, якщо Антоніоні був співцем некомунікабельності у великому місті, місцем дії фільмів Войтецького зазвичай виступають невеличкі містечка або селища. Саме тут, в неспішному плині часу на фоні могутньої довженківської природі й розвиваються великі трагедії його героїв.

Головну роль у стрічці «З нудьги» виконала легендарна українська радянська акторка Майя Булгакова, яка за рік до того зіграла свою найбільш зіркову роль в стрічці «Крила» (1966) Лариси Шепітько.

Він освятив любов. Спогади про Артура Войтецького (Кіно-Театр №1, 2005)