Військово-польовий роман
1983
Українська РСР
Одеська кіностудія
87 хв
Петро Тодоровський
Петро Тодоровський
Валєрій Блінов
Ніколай Бурляєв, Наталья Андрєйчєнко, Іріна Чурікова, Катя Юдіна, Зіновій Ґєрдт
На фронтах Другої світової війни рядовий закохується у медсестру – дівчину командира. Це тендітне почуття розгорається з новою силою, коли він упізнає її дзвінкий і невпинний сміх у натовпі повоєнного міста. Вона на морозі продає пиріжки, має дочку, він – кіномеханік, але вже одружений.
Режисер Петро Тодоровський відходить від буквальної демонстрації війни – найбільш драматичні події і власне війну ми бачимо лише у відображеннях на обличчях і долях людей, так само як і фільми, які крутить головний герой зі своєї рубки кіномеханіка. Ця камерна історія неймовірної переконливості й емоційної напруги, повністю позбавлена героїзації і пафосу, була створена на основі реальних подій і спогадів режисера.
Як і головний герой стрічки, Петро Тодоровський й сам повністю пройшов Другу світову війну. Так само реальним був в його житті епізод з пиріжками та чисельні військові флешбеки. І взагалі вся ця історія була доволі особистою для режисера. Тож, маючи яскраву зовнішність та навіть зігравши одну з ключових ролей у фільмі свого приятеля Марлена Хуциєва «Був місяць травень», Тодоровський планув виконати в «Військово-польовому романі» головну роль, проте згодом все ж таки вирішив довірити її актору Ніколаю Бурляєву.
«Військово-польовий роман» – перший і єдиний український радянський фільм, що номінувався на «Оскар». У 1984 році стрічка потрапила до основного конкурсу Берлінського кінофестивалю, на якому виконавиця однієї з головних ролей Іріна Чурікова отримала «Срібного ведмедя» за найкращу жіночу роль. У СРСР фільм став одним із лідерів прокату – його переглянуло понад 15 млн. глядачів.