top-100-film
29

Райдуга

Режисер:

Марк Донськой

Сценарист:

Ванда Василевська

Оператор:

Борис Монастирський

У ролях:

Наталія Ужвій, Олена Тяпкіна, Валентина Івашова, Ніна Алісова, Антон Дунайський, Ганна Лисянська, Ханс Клерінг, Микола Братерський

Рік створення:

1943

Студія:

УРСР, Київська кіностудія

Хронометраж:

93 хв

Екранізація однойменної повісті Ванди Василевської. Під час Другої світової війни звичайна українська жінка Олена Костюк стає партизанкою. Потрапивши в руки ворога, вона витримує нелюдські муки, катування, смерть своєї новонародженої дитини, проте відмовляється видавати своїх товаришів.

Один з найбільш знакових фільмів про Другу світову війну, який до того ж було створено саме у воєнний період – в 1943 році. Знімали стрічку в Ашхабаді, куди в той час була евакуйована Київська кіностудія. За сценарієм події фільму відбувалася взимку, тож замість снігу в спекотному Туркменістані використовували сіль, а актори змушені були носити зимовий одяг. Головну роль у фільмі зіграла легенда українського кіно Наталія Ужвій, для якої ця роль стала ключовою в її фільмографії.

Зафільмував «Райдугу» уродженець Одеси Марк Донськой – режисер з доволі трагічною долею. Його фільмами захоплювалися на Заході, його стрічка «Дорогою ціною» (1957) передвістила все українське поетичне кіно, а самого Донського вважали хрещеним батьком італійського неореалізму – схожу естетику він використав ще до появи подібного кіно в Італії і саме в такому ключі фільмував й «Райдугу». Остання навіть отримати головну нагороду асоціації кінокритиків США. Але не дивлячись на це, Марка Донського за життя фактично не визнавали на батьківщині. В Київ його було буквально вислано з Москви, а на Київській студії Донського відкрито цькували. Все це правда не завадило йому саме в Україні створити чотири свої шедеври – фільми «Райдуга», «Нескорені» (1945), «Мати» (1955) та «Дорогою ціною».