top-100-film
18

Пригоди капітана Врунгеля

Режисер:

Давид Черкаський

Сценарист:

Іван Воробйов

Оператор:

Леонід Прядкін, Володимир Бєлорусов

Рік створення:

1976-1979

Студія:

УСРС, Укранімафільм

Хронометраж:

13 серій по 10 хв

Оголошується міжнародна парусна регата – до участі кличуть найбільш вправних капітанів світу, які мають здійснити навколосвітню подорож і довести, хто з них найкращий. Капітан у відставці Христфор Боніфатич Врунгель також отримує запрошення, бере собі в помічники недосвідченого, але завжди оптимістичного студента Лома, називає яхту «Побєда» і вирушає назустріч пригодам. Останні починаються ще до того, як корабель встигає відчалити від берега, — яхта пускає коріння, а її переможна назва втрачає дві перші літери і перетворюється на свою протилежність.

Команду «Бєди» поповнює дрібний злочинець і любитель азартних ігор Фукс, який везе з собою викрадену статую Венери, знає багато мов і гарно розбирається в картах, але зовсім не географічних. Дорогоцінний товар повинні відібрати у Фукса і передати Шефу мафіозі Бандіто і Гангстеріто, яких переслідує агент Нуль Нуль Ікс.

Мультсеріал здійснив переворот в радянській анімації і став культовим для кількох поколінь глядачів. Він не тільки поєднав низку анімаційних технік — перекладку, малюнок, кінозйомку, предметну анімацію тощо, але зміксував і обіграв найбільш популярні жанри в тогочасному західному кіно. Рідкісні для радянського екрану кримінальні трилери, гангстерські фільми, вестерни тут зустрілися з пригодницькою літературою про морські подорожі, якою поголовно зачитувалися підлітки.

Сюжетну лінію з гангстерами, якої не було в оригінальному сценарії за мотивами повісті Андрєя Нєкрасова, вигадав і прописав режисер стрічки Давид Черкаський, щоб додати у фільм конфлікт. Абсурдистський гумор і діалоги з фільму одразу розійшлись на цитати, а пісні випустили на платівках «Мелодія».