top-100-film
7

Польоти уві сні та наяву

Рік створення:

1983

Країна:

Українська РСР

Студія:

Кіностудія імені Олександра Довженка

Хронометраж:

97 хв

Режисер:

Роман Балаян

Сценарист:

Віктор Мєрєжко

Оператор:

Вілен Калюта

У ролях:

Олєґ Янковський, Людміла Ґурченко, Олєґ Табаков, Людміла Іванова, Людміла Зоріна, Єлєна Костіна, Олєґ Мєньшиков, Любов Руднєва, Алєксандр Адабашьян, Нікіта Міхалков, Єлєна Черняк, Альона Одінокова, Сергій Іванов

Непосидючий інженер Сергій Марков (Олєґ Янковський) переживає кризу середнього віку. Напередодні сорокарічного ювілею він відчайдушно чіпляється за плинну молодість: нервово заграє з коханками, хуліганить з випадковими пацанами, артистично хамить колегам по роботі.

Хоча відносини Маркова з реальністю балансують між екзистенційною драмою, де йому «справді погано», та балаганними номерами, особливим чином вони контрастують на тлі моралізаторського побуту пізнього «брєжнєвізму». Втома від життя середнього радянського інженера в них відчувається, як втома від епохи, в якій польоти можливі лише уві сні.

Фільм знімався Балаяном в древньому та сонному російському Володимирі за участі зіркових московських авторів 80-х та в компанії його постійних співаторів, оператора Вілена Калюти та композитора Вадима Харпачова. Перший з них надав міському побуту поетичний фотографічний вимір, другий своїми синтезованими звуками, немов відповідав за зв’язок героїв з космічними сферами.

Знімаючи фільм про втому чоловіка в розквіті сил, сорокадвохрічний Роман Балаян в «Польотах» ледь не єдиний раз в своїй фільмографії філігранно влучив як в нерв часу, так і в якийсь універсальний стан важкості й маруди життя. Трікстер і «бєдний Єрьома» Сергій, немов, лишиться з режисером й надалі перероджуватиметься то як журналіст Олексій (той же Янковський) в «Бережи мене, мій талісман» (1986), то як хірург (Ахтем Сеітаблаєв) в «Ми є. Ми поруч» (2020), ледь не ставши авторським прокляттям Балаяна.

Проте саме в «Польотах уві сні та наяву» вся награна маскулінність й трагічна невідповідності героя самому собі точно з’являється в потрібному місці в потрібний час, сумно відобразивши драму цілого покоління пізньорадянської «технічної інтелігенції».