Наш чесний хліб
1964
УРСР, Одеська кіностудія
94 хв
Кіра Муратова, Олександр Муратов
Іван Бондін
Юрій Романовський, Алєксандр Рибін
Дмитро Милютенко, Олег Фандера, Любов Калюжна, Пьотр Любешкін, Ґєннадій Юхтін, Марчелла Чеботаренко, Людмила Карауш, Галина Бутовстська, Віктор Мірошнтченко, Юрій Тавров
Правління вирішує звільнити Макара Задорожного з посади голови колгоспу та відправити його на відпочинок до санаторію. Новим головою обирають сина Макара, випускника сільгоспінституту Сашка. Проте в самовпевненого хлопця зовсім не має досвіду, він не зважає ні на чию думку і доволі швидко колгоспному господарству починає загрожувати повний розвал. Звістки про це доходять й до Макара. Перервавши лікування він повертається в рідне село в той самий момент, коли син вирішує поїхати до міста. Батько змушує Сашка залишитися в колгоспі й разом виправити всі допущені помилки.
Другий спільний фільм Кіри Муратової та її першого чоловіка Олександра Муратова. До того вони разом закінчили ВДІК та зафільмували на кіностудії імені Горького дипломну стрічку «Біля крутого яру» (1961). В Одесу вони привезли власний сценарій фільму «Втеча». Але на студії сказали, що наразі таке кіно не до часу та доручили їм екранізацію сценарію Івана Бондіна, який не могли запустити майже три роки. Це була історія про село, а саме фільми про село зараз вимагало від студії партійне керівництво.
Муратови переробили сценарій та зняли фільм, в якому чисельні ідеологічні моменти подавались куди менш прямолінійно. А головне – їм вдалося створити візуально майстерну стрічку з яркими персонажами та доволі реалістичним описом села. Якоюсь мірою все це і зіграло з ним злий жарт. Замість очікуваного успіху, «Наш чесний хліб» викликав справжній скандал. Його декілька разів відмовлялися приймати – спочатку в Києві, потім й в Москві. Тільки в Києві від режисерів вимагали внести в уже готову стрічку біля шістдесяти правок. Врешті решт переробка фільму розтягнулася на три роки. Після чого його все ж таки прийняли та випустили в прокат, де він пройшов майже не поміченим і по сьогодні залишаючись одним з найменш відомих робіт в фільмографії його авторів.
Замальовки та розробка схем освітлення до фільму “Наш чесний хліб”