Королева бензоколонки
1962
Українська РСР, Кіностудія імені Олександра Довженка
78 хв
Олексій Мішурін, Микола Літус
Петро Лубенський
Михайло Іванов, Олександр Пищиков
Надєжда Румянцева, Андрій Сова, Нонна Копержинська, Юрій Бєлов, Алєксєй Кожевніков, Сєрґєй Блінніков, Владімір Бєлокуров, Микола Яковченко, Олександр Хвиля, Павєл Віннік
Некороновану «королеву бензоколонки» звати Людмила Добривечір. 17-річна дівчина тимчасово влаштовується заправницею на шосе Київ-Ялта, чекаючи іспиту на участь у своєму улюбленому «Балеті на льоду». Але виявляється, що й на бензоколонці є місце молодим, і бути зіркою маленького містечка — не менш почесно, ніж красуватись на ТБ. Не стане Людмилі на заваді навіть скептично налаштований поважний директор заправки Панас Петрович.
Легендарний прокатний хіт — за деякими даними, «Королева» трималася в загальносоюзних лідерах близько п’яти років, поки її не посунула «Кавказька полонянка» (1967), — кіностудії Довженка народжувався повільно. Микола Літус, учень Ґріґорія Алєксандрова й початківець, довго лобіював на головну роль кандидатуру естонки Тер’є Луйк. Врешті-решт худрада наполягла на іншій, «зірковій» кандидатці, та ще й передала режисерські повноваження більш досвідченому Олексію Мішуріну («Літа молодії», 1959). Літус втримався на знімальному майданчику в ролі другого режисера; Надєжда Румянцева виконала свою останню головну роль, перш ніж наштовхнутись на вікову «скляну стелю» й втекти в анімацію; Луйк не стала відомою акторкою, але перетворилася на режисерку центрального союзного телебачення.
«Королева бензоколонки» — остання радянська screwball-комедія, лебедина пісня жанру, не без посередництва вже згаданого Алєксандрова пересадженого з американського на сталінський ґрунт. Сьогодні цей фільм з його кумедним «активістським» пафосом виглядає прогресивнішим за комедії відлиги і застою, героїні яких реалізують себе виключно в романтичних стосунках. Фільм Мішуріна-Літуса не тільки зафіксував злам стилів на початку буремних 1960-х, але й до сьогодні приваблює туристів у крихітний Пирятин на Полтавщині, де розташована та сама заправка з характерною вежею поруч.