Гамер
2011
Україна, Cry Cinema
92 хв
Олег Сенцов
Олег Сенцов
Єгор Петрик, Євгенія Врадій, Геннадій Веселков
Владислав Жук, Олександр Федотов, Жанна Бірюк, Оксана Фурса, Олександр Башкирцев, Олександр Соломонов
Косс живе у провінційному місті (у якому легко впізнати Сімферополь, кримську столицю, яку зазвичай не побачиш у «великому» кіно) і не витрачає зайвого часу ні на що, окрім комп’ютерних ігор. Хлопець усвідомлює, що є талановитим кіберспортсменом, і готується брати участь у чемпіонаті світу. В Косса немає друзів — хоча є «однодумці» і навіть фанати; стосунки з матір’ю він також готовий покласти на жертовник справи всього свого життя. Але чи вистачить на ціле життя одного-таки «гамерства»?
Сухий, колючий лаконізм «Гамера» вразив перших його фестивальних глядачів і глядачок вже у 2012-му: за стилем, що невловимо контрастував з усталеним стандартом пострадянського малобюджетного реалізму, виразно відчувався своєрідний, яскравий характер автора. Сенцов легко й органічно знайшов себе у кіно, до того присвятивши, саме як його Косс, багато років кіберспорту. Разюча органіка екранного світу є ключовою рисою «Гамера», запорукою того, що за відсутністю оцінок чи розлогих мотивацій ховається віра в питому цінність і безумовну моральну вагу життєвих рішень героя, ба й навіть його епізодичних ровесників.
Джерела слабко пов’язаного з кінотрендами, за винятком хіба що певної несвідомої орієнтації на одвічне радянське кіно застою, кіно Сенцова радше літературні. У світлі цього факту логічно, що бібліографія Сенцова наразі є значно більшою за фільмографію, хоча фактична причина цього — п’ятирічне політичне ув’язнення режисера в російській колонії. Звичайно ж, за жанром його «Гамер» — не роман, а оповідання; взірець екранної малої форми, зразок самоконтролю й усвідомлення власного досвіду і власних меж, що йому рік за роком надавало дедалі більшого масштабу вже життя — справжнє, не фестивальне.