Ентузіязм (Симфонія Донбасу)
1930
Українська РСР
Українфільм
70 хв
Дзиґа Вертов
Дзиґа Вертов
Аудіовізуальна симфонія про індустріальне, аграрне та культурне життя Донбасу першої радянської п’ятирічки. Особливий акцент фільм робить на антирелігійні кампанії, агітаційних марші, а також фізкультурний побут доби. Перший звуковий фільм українського кіно.
Авангардист та апологет неігрового кіно Дзиґа Вертов з соратниками-кіноками Михаїлом Кауфманом та Єлізавєтою Свіловою переїхав працювати в Україну на ВУФКУ в 1927 році. Тут йому вдалося зняти три фільми й саме тут, в «Людині з кіноапаратом» (1929), вдалося реалізувати його давні задуми та експерименти описані ще в його першому маніфесті 1918 року. Проте лише в «Ентузіязмі» вдалося вперше створити давно омріяний звуковий (радіо-, тон-) фільм.
Від початку своєї роботи в кіно Вертов з нетерпінням очікував на прихід тон-кіно, яке на його думку, мало наблизити кіно до реальності й «правди». Наприкінці 1920-х Вертов був найбільш активним учасником дискусії щодо приходу звуку в радянське кіно. Лідер кіноків вірив в можливість шумової, а не лише «зорової» музики в кіно й був переконаний, що в майбутньому фільми дозволятимуть не лише бачити, чути, але і нюхати та відчувати факти на дотик.
Запис звуку до «Симфонії Донбасу» Вертов розпочинає вже після перших знімань фільму, що відбулися на початку весни 1930 року. Він працює зі звуком спочатку в студії в Ленінграді, записуючи «звукошумовий» марш, яким планувалося озвучити 500 метрів фільму. Але поступово вирішує додавати в фільм не штучно створені в радіо-студії, а й документальні звуки, збільшивши звукову частину фільму до тисячі метрів. В підсумку запис синхронних шумів показав, що весь фільм вдасться зробити звуковим.
Для запису звуку до «Ентузіазму» в квітні 1930 року на Донбас виїхало четверо співробітників лабораторії Алєксандра Шоріна. Вони взяли з собою 70 кг обладнання, зокрема звукооператор Ніколай Тімарцев вперше використав спеціальну пересувну модифікацію звукозаписуючого апарату «Мікст». Було записано звук під час святкування Першого травня та Другого партійного з’їзду в Харкові, збирання врожаю та мітингу з проголошенням соцзмагання в Бірюково Луганської області.
І хоча «Ентузіязм» не став першим всерадянським звуковим фільмом – коротша агітаційна «П’ятирічка» Абрама Роома вийшла кількома місяцями раніше – саме «Симфонія Донбасу» стала першим радянським звуковим фільмом, де слово було надано не політичним лідерам, а робітникам.
Після «Ентузіязму» Вертов назавжди покидає Україну і далі майже не згадує цей період своєї діяльності. Лебединою піснею головного кінока стане його наступний епічний монтажний фільм про Леніна. Надалі – Вертова перекидатимуть зі студії на студію, методично відмовлятимуть в постановках і послідовно «знищуватимуть розчерками пера».