top-100-film
39

Енеїда

Режисер:

Володимир Дахно

Сценарист:

Юрій Аліков

Оператор:

Анатолій Гаврилов

Рік створення:

1991

Студія:

Укранімафільм

Хронометраж:

68 хв

Сива давнина, Троянська Січ. Сміливі запорожці боронять місто від грецького війська. Обороною керує славний воїн та кошовий отаман Еней.

Іншого штибу боротьба точиться на Олімпі: божественні прихильники та ненависники Енея без упину плетуть інтриги та підступи. Завдяки та всупереч небожителям Еней проходить довгий шлях, повний курйозних ситуацій, еротичних інтермедій і кривавих сутичок, аби, зрештою, заснувати Римську Січ.

Вищеописаний сюжет не сновидна фантазія спудея латини, а стислий переказ бурлескно-травестійної поеми Івана Котляревського “Енеїда”, одного з найважливіших творів української літератури, з якого, власне, остання і починається.

Написана на тлі ностальгії української еліти за зліквідованою Росією козацькою державністю, вона не лише започатковує новітню українську літературу, а й стає підґрунтям української національної ідентичності. За іронією долі, запит на мультиплікаційну російськомовну екранізацію Котляревського надходить з московської кіностудії «Союзтелефільм» у 1988 році.

За роботу береться творчий дует мультиплікаторів з «Київнаукфільму» Володимир Дахно та Едуард Кірич, а також композитор Ігор Поклад. Відома на весь Союз, завдяки роботі над мультсеріалом «Як козаки…», тріційя працювала близько трьох років, створила майже сто тисяч малюнків і, потай, дублювала мультфільм українською. Зрештою, “Енеїда” вважається першим повнометражним мультфільмом незалежної України – національним за змістом і формою.

МОНТАЖНІ ЛИСТИ