Додому
2019
Україна
Limelite, ForeFilms
96 хв
Наріман Алієв
Наріман Алієв, Марися Нікітюк
Антон Фурса
Ахтем Сеітаблаєв, Ремзі Білялов, Дар’я Баріхашвілі, Вероніка Лук’яненко, Віктор Жданов, Анатолій Маремпольський, Акмаль Гурезов, Лариса Яценко
Старший син Мустафи загинув у війні на сході України. Мустафа за хабар викупає в лікарів тіло загиблого та витягує з мирної студентської квартири його молодшого брата, щоб разом поїхати до Криму. Назіма він поховає згідно з релігійною традицією, а Аліму поставить ультиматум: прийшов час повертатися на рідну землю, якою б вона зараз не була.
Дебютант у повному метрі, виходець з села у самісінькому степовому серці Криму Наріман Алієв зібрав у «Додому» мотиви, які накопичував у попередніх учнівських роботах: відносини між кримськими татарами та українцями; стосунки переселенців з українською столицею та їх вимушена — чи вигадана? — тимчасовість; загибель близької людини. Щоразу йдеться про болісну втрату «кровного» зв’язку між людиною та землею чи людиною і людиною; до того ж зводиться й головний конфлікт стрічки — втрата спільної мови між батьком і сином. Вдало підкреслює її контраст акторських технік головної кримськотатарської зірки українського кіно й театру Ахтема Сеітбалаєва, що блискуче перевтілюється у Мустафу, та актора-аматора, родича Алієва Ремзі Білялова.
«Додому» пощастило з фестивальною долею, фільм полюбили критики; вдалий баланс між особистим та універсальним, якій інтуїтивно витримав Алієв, оцінила й широка аудиторію. Молодий режисер оминув спокуси акцентувати гостру тему розгорнутими промовами або навіть музикою за кадром, перетворити «Додому» на мелодраму; його стриманість, відстороненість є навіть більш дієвою, якщо вже йдеться про людей, відсторонених від суспільства та одне від одного, про втрату людиною чи цілим народом базового права на життєвий простір. Не дивно, що у цьому дзеркалі впізнають себе не тільки кримські татари.