top-100-film
51

Чутливий міліціонер

Режисер:

Кіра Муратова

Сценарист:

Кіра Муратова, Євгеній Голубенко

Оператор:

Генадій Карюк

У ролях:

Ніколай Шатохін, Іріна Ковалєнко, Наталля Раллєва, Дарія Коваль, Юрій Шликов, Володимир Карасьов, Леонід Кушнір, Андрєй Касьянов, Єкатерина Лобанова, Ута Кільтер, Олександр Трофімов, Ірина Токарчук

Рік створення:

1992

Студія:

Україна, Франція, Прімодеса-фільм, Парімедія

Хронометраж:

112 хв

Абсурдистська комедія розповідає історію емансипації пересічного міліціонера, який знаходить в капусті дитину і вирішує її усиновити. Ця авантюра допомагає герою звільнитися від нав’язаних гендерних стереотипів, перетворитися з суворого представника влади у чутливого та мрійливого пострадянського обивателя з батьківськими амбіціями.

Наступна після «Астенічного синдрому» ця легка іронічна комедія виглядає його повною антитезою і запереченням зображеної у ньому суворої дійсності. «Чутливий міліціонер», попри заклики режисерки сприймати назву і сам фільм буквально, лише стилізований під соцреалізм, або ж під народну казку. У фільмі Муратова подібними до соц-арту методами препарує радянський стереотипний образ представника державної репресивної машини, наділяючи його підкресленно гуманістичними рисами, досліджує, де проходить межа між соціальним і природним в людині,  і як в тоталітарному суспільстві інфантилізується людина.

Сама Муратова так висловилася про цей фільм: «Він був знятий після фільму «Астенічний синдром», який викликав в мені такий стан, ніби вже все зроблено і нічого знімати. Я зрозуміла, що треба піти в якийсь сон, казку, м’яке, ніжне, сентиментальне, тобто абсолютно протилежне! Взагалі це мені властиво – кидатися в різні боки. І ось з’явився цей фільм, з газетного нарису на пів сторінки».

«Чутливий міліціонер» став першим пострадянським фільмом Кіри Муратовї, який вона зняла у копродукції з Францією. І саме у французській сінематеці довгий час й зберігалася копія стрічки, яка була повернена до України лише в 2019 році, стараннями Довженко-Центру.