Аероград
1935
Українська РСР, Українфільм, Мосфільм
82 хв
Олександр Довженко
Олександр Довженко
Міхаїл Ґундін, Едуард Тіссе, Микола Смирнов
Степан Шагайда, Сєрґєй Столяров, Степан Шкурат, Г. Цой, Нікон Тібунасов, Єлєна Максімова
Дія пригодницького фільму розгортається в 1930-х роках. На радянському Далекому Сході, біля Тихого океану планується побудувати нове утопічне місто — Аероград. Місцеве населення розділяється на дві групи: одна підтримує проект, а друга («класові вороги») – всіляко з ним бореться. Щоб зашкодити будівництву, Японія засилає диверсантів («самураїв»). На перешкоді їм стає колгоспник Степан Глушак (Степан Шагайда). Частина дії відбувається у селі старовірів, голови яких негативно ставляться до проекту Аерограда (підтримуючи японського агента), а молодь, навпаки, радіє йому. Наприкінці фільму Степан Глушак самочинно «засуджує» до страти свого давнього друга (який став «зрадником») і вбиває його.
Не обійшлося в фільмі і без канонічної «нової радянської людини», яку уособлює у фільмі пілот Володимир у виконанні Сєрґєя Столярова. Побачивши його в цій ролі Ґріґорій Алєксандров одразу без проб запросив актора на роль в легендарному фільмі «Цирк» (1936). Завдяки цьому Столяров також став одним з прототипів робітника у знаменитій скульптурній композиції Вєри Мухіної «Робітник та колгоспниця» (1937).
Надихнувшись далекосхідною природою, Довженко працював над «Аероградом» у своїй старій поетичній манері, відомій з часів «Звенигори» й «Землі». Радянські критики високо оцінили фільм, проте він був надто тісно пов’язаний зі сталінською пропагандою, щоб увійти до національного канону після 1991 року і, попри відверто авангардистську естетику й досі належить до найбільш недооціненої частини спадку пізнього Довженка.