sumku-dipkur-ra-dovzhenka-pokazhut-v-gamburz-.jpg

“СУМКУ ДИПКУР’ЄРА” ДОВЖЕНКА ПОКАЖУТЬ В ГАМБУРЗІ

8 травня в кінотеатрі Metropolis Kino (Гамбург, Німеччина) відбудеться показ німого фільму Олександра Довженка “Сумка дипкур’єра” (1927), що входить до циклу кіноперформансів КОЛО ДЗИҐИ. Відреставровану Центром Довженка версію шпигунського трилера буде показано в рамках II Гамбурзького фестивалю німого кіно під акомпанемент українського електро-акустичного дуету Zapaska.

“Сумка дипкур’єра” – перший повнометражний фільм Довженка, що дійшов до наших днів, з’явився в 1927 році і знаменував перехід режисера, тоді ще початківця, на новий рівень кінематографічної майстерності. Сюжет фільму про викрадення сумки радянського дипкур’єра англійськими шпигунами базується на автентичному факті — збройному нападі на радянських дипломатичних кур’єрів Теодора Нетте та Іоганна Махмасталя 26 лютого 1926 року. Довженка запросили на постановку фільму завдяки знанню дипломатичного середовища, з яким він перетинався, працюючи в 1923 році в Берліні на дипломатичній службі. Однак фільм демонструє й іншу обізнаність – з німецькою кінематографічною школою взагалі і жанром пригодницького детективу зокрема. “Сумка дипкур’єра” є досить репрезетативною щодо кінематографічних штампів кіно 1920-х – фільм рясніє характерними сценами бійок (на палубі, на сходах, в купе) та типажами (шпигуни, кокотки, агенти поліції, тощо). Є у фільмі і єдине в житті Довженка камео – він з’являється у фільмі в ролі кочегара.

Новий сучасний музичний супровід для “Сумки” створив у 2014 році гурт Zapaska — електро-акустичний інді-поп дует із Кам’янця-Подільського. Заснований як сайд-проект Яни Шпачинської із гурту”ЧеЧе” та Павла Нечитайла із групи “Пропала грамота” за чотири роки гурт Zapaska розвинувся у повнокровний музичний проект, що активно концертує в Україні і є досить відомим за кордоном.

Прем’єра музичного кіноперформансу “Сумка дипкур’єра” feat Zapaska відбулася 8 квітня 2014 року на відкритті ІV Міжнародного фестивалю “Книжковий Арсенал”, і стала черговим доробком у серії ініційованих Довженко-Центром музичних кіноперформансів КОЛО ДЗИҐИ, в рамках яких відбуваються прем’єри відреставрованих українських німих фільмів у супроводі сучасної музики.  

Показ німого фільму “Сумка дипкур’єра” feat Zapaska в кінотеатрі Metropolis Kino (Kleine Theaterstraße 10, 20354 Hamburg), що запланований на 8 травня 2016 року, відбудеться в рамках Днів українського кіно у Гамбурзі, які проходять в ці дні в Німеччині за підтримки МЗС України, Посольства України у ФРН, Ген консульства України у Гамбурзі, Національного центру Олександра Довженка, Державного агентства з питань кіно та Big Hands Film.