shevchenk-vsku-prem-yu-v-kategor-v-zualne-mistetstvo-otrimala-komanda-vavilon-13.jpg

ШЕВЧЕНКІВСЬКУ ПРЕМІЮ В КАТЕГОРІЇ ВІЗУАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО ОТРИМАЛА КОМАНДА ВАВИЛОН-13

Команда “Вавилон’13” на чолі з режисером та продюсером Володимиром Тихим отримала Шевченківську премію у номінації “Кіномистецтво” за 2017 рік за поданням Довженко-Центру. 

 9 лютого 2018 року Шевченківський комітет розглянув заявки інституцій, що подали на премію кандидатів. Рішенням комітету премію з кіномистецтва присуджено команді Вавилон’13, подану від Довженко-Центру.

“Протягом трьох найгарячіших місяців революційних подій  і до сьогодні через війну за Незалежність і щоденну боротьбу за новітню Україну, “Вавилон’13” кіномистецькими засобами осмислює новітній український час. Володимир Тихий був фундатором “Вавилону’13” і послідовно став його продюсером, художнім керівником та режисером. Результатом творчої й організаційної діяльності Володимира Тихого є понад 200 коротких документальних фільмів про революцію та війну, що мали кілька десятків мільйонів переглядів в Інтернеті та понад півтисячі громадських і фестивальних показів та обговорень. Також у його доробку як режисера-постановника низка повнометражних документальних проектів та фільмів 2014-2017 років, які в сукупності й висуваються на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка. Тихий є знаковою людиною, творцем і громадянином, за яким постав цілий новочасний кінематографічний рух, заанґажований революційними процесами й будівництвом нової України, і який об’єднав у творчій співпраці понад 100 кінематографістів середнього й молодшого поколінь”, – обґрунтовує свій вибір найбільший в Україні кіноархів.

Державну нагороду режисеру Володимиру Тихому та операторам і співавторам фільмів Юрію Грузинову, Ярославу Пілунському і Сергію Стеценку за цикл історико-документальних фільмів, присвячених Революції Гідності президент України вручив сьогодні, 9 березня.  

“Ви з ризиком для власного життя фільмували переломні події в історії України, ловили на камеру моменти героїзму українців. Я хотів висловити вам, друзі, і всьому творчому об’єднанню “Вавілон’13” вдячність і за мужність, і за високий професіоналізм», – сказав Петро Порошенко, звертаючись до кінематографістів.

Режисер і троє операторів на урочистості прийшли у чорних футболках з вимогою звільнити українського політв’язня та режисера Олега Сенцова.  

Цьогоріч Шевченківську премію українським митцям присудили у п’яти категоріях. Претендували на отримання державної нагороди 70 кандидатів.

Цикл історико-документальних фільмів, присвячених Революції гідності за державну премію в цій номінації змагався з документальним фільмом “Будинок “Слово” Тараса Томенка (про репресії проти української інтелігенції 1930-х рр.), повнометражним фільмом “Гетьман” Валерія Ямбурського, документальним багатосерійним фільмом “Героїчне минуле: від Святослава – до Небесної сотні” Дмитра Ломачука та циклом документальних фільмів “Кримська Україна” авторського телевізійного проекту “Цивілізація INCOGNITA” Валерія Бебика (телеканал Тоніс, 2012–2017).

Премію Тараса Шевченка встановили 20 травня 1961 року для митцiв за високоiдейнi й високохудожнi твори та роботи з лiтератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва та кiнематографiї. Вперше лауреатiв нагородили 9 березня 1962 року. Першими диплом та почесний знак отримали Павло Тичина, Олесь Гончар в галузi лiтератури i Платон Майборода в галузi музики. Грошова винагорода лауреата виплачувалася у розмiрi 2500 крб. Вiд 23 квiтня 1969 року Республiканська премiя отримала назву “Державна Премiя УРСР iменi Тараса Шевченка”, а згiдно з Указом Президента України вiд 22 червня 2000 року набула статусу: “Нацiональна премiя України iменi Тараса Шевченка”.