schabl-demokrat-v-pinchukartcentre-30-ta-31-lipnya.jpg

“ЩАБЛІ ДЕМОКРАТІЇ” В PINCHUKARTCENTRE, 30 ТА 31 ЛИПНЯ

У середу, 30 липня, о 19:30 PinchukArtCentre та Національний центр Олександра Довженка запрошують на перегляд фільму “Стіна” (реж. Ізраїль Гольдштейн, УРСР, 1988, 20 хв.) в рамках проекту SUMMERпропаганда. Після перегляду фільму глядачів чекає зустріч з художником Володимиром Мельниченком та кураторкою Лізаветою Герман. Також в рамках проекту 31 липня, о 19:30 відбудеться показ збірки “Щаблі демократії”. Після перегляду глядачі долучаться до публічної дискусії за участі представника Національного центру Олександра Довженка.

Стрічка “Стіна” змальовує історію київських художників Ада Рибачук та Володимира Мельниченка, який більше десяти років працювали над проектом Парку пам’яті на Байковій горі в Києві. Поряд із всесвітньо відомою будівлею залів прощання київського крематорію (у співпраці з архітектором Авраамом Мілецьким) Рибачук і Мельниченко створили Стіну пам’яті – серію монументальних авторських рельєфів розміром понад 2000 квадратних метрів, що представляли різноманітні ключові трагічні події з історії людства. Ця стіна мала стати центральним елементом Парку пам’яті – неоавангардистського твору мистецтва, який задумали Рибачук та Мельниченко. 

Однак на початку 1982 року місцева влада прийняла рішення припинити роботу над Стіною і залити бетоном кількасот квадратних метрів готових рельєфів. Це рішення призвело до одного з наймасштабніших актів художньої цензури в СРСР. Фільм Ізраїля Гольдштейна став першим публічним виступом на підтримку художників, котрі тривалий час боролися за відновлення своєї багаторічної роботи.

Добірка “Щаблі демократії” складається з п’яти короткометражних документальних фільмів знятих від 1987 до 1995 року. Стрічки, створені в унікальному культурно-історичному контексті “гласності”, “перебудови” та перших років незалежності України, представляють контрнаратив тогочасної офіційної ідеологічної програми. У ситуації послаблення цензури та інших форм державного втручання, вони стали тією критичною платформою, де дедалі частіше піднімались теми про неефективність радянського державного устрою, становище виключених категорій громадян СРСР, катастрофу на ЧАЕС, Голодомор, масові демократичні рухи. 

Вибір фільмів, що увійшли у добірку, пояснюється не лише їхніми художніми чи історичними якостями, але й тим, що вони  у своїй послідовності розповідають історію заміни однієї системи на іншу.

 До видання увійшли: “Щаблі демократії” (режисер Георгій Шкляревський, 1992, 30 хв.), “Прощавай кіно” (режисер Ізраїль Гольдштейн, 1995, 30 хв.),“Завтра свято” (режисер Сергій Буковський, 1987, 20 хв.), “Стіна” (Режисер Ізраїль Гольдштейн, 1988, 20 хв. Демонстрація цього фільму відбудеться 30 липня), “Дах” (режисер Сергій Буковський, 1989, 20 хв.).

SUMMERпропаганда – серія публічних кінопоказів та дискусій в контексті групової виставки трьох українських художників Микити Кадана, Жанни Кадирової та Артема Волокітіна «Страх та надія», яка є реакцією митців на нову соціально-політичну ситуацію в Україні. 

Представлені роботи торкаються тем пам’яті, ностальгії, історії, спадщини та ролі медіа у сучасному світі, створюючи, таким чином, майданчик для дискусій, що виходять за межі образотворчого мистецтва.