retrospektiva-k-ri-muratovo-u-horvat-.jpg

РЕТРОСПЕКТИВА КІРИ МУРАТОВОЇ У ХОРВАТІЇ

У вересні і жовтні в Хорватії покажуть надані Центром Довженко ранні фільми Кіри Муратової: “Короткі зустрічі” та “Довгі проводи”. Покази проходять у Student center Zagreb у рамках освітньо-мистецької програми Short Images, яка триває з 22 вересня – 6 жовтня у місті Заргеб.

КОРОТКІ ЗУСТРІЧІ

1967, УСРР, Одеська кіностудія, 96′

Режисер: Кіра Муратова

Сценаристи: Леонід Жуховицький, Кіра Муратова

В ролях: Ніна Русланова, Владімір Висоцкій, Кіра Муратова, Лідія Базильська, Ольга Вікланд, Алєксєй Глазирін. Композитор Олег Каравайчук

Свій дебютний фільм на тему відсутності води в одеських квартирах Муратова перетворила на тонку психологічну розвідку про характери трьох зовсім різних людей.

Вже у цій стрічці пізнаються характерні для творчості Муратової дивакуваті персонажі, монологи і рефрени, умовності й театральність діалогів. Але тут вони ще знаходяться на периферії основних сюжетних ходів. Стрічка могла б видатись звичайною радянською романтичною драмою на тему села і міста, якби не кілька особливостей. Проте саме через ці “особливості” – нелінійно змонтований сюжет, “дивні” стосунки між персонажами, вільнодумні музично-поетичні вставки й перевантаження естетичними прийомами – фільму дали найнижчу прокатну категорію і протягом 20 років майже ніде не показували.

ДОВГІ ПРОВОДИ

1971, УСРР, Одеська кіностудія 95’

Режисер: Кіра Муратова

Автор сценарію: Наталія Рязанцева

Оператор: Геннадій Карюк

Композитор: Олег Каравайчук

У ролях: Зінаїда Шарко, Олег Владімирський, Тетяна Мичко, Юрій Каюров, Світлана Кабанова, Лідія Драновська, Лідія Базильська, Марчела Чеботаренко, Ігор Старков, Євгеній Коваленко та інш.

Глибинно психологічне спостереження зовні буденних взаємин матері, яка переступила межу молодості, і сина-підлітка, який почуває себе дорослим.

Фільм про зруйновану сім’ю, про кохання, що пройшло і залишило героїні лише спільне з чоловіком прізвище, розбиті надії і єдине джерело щастя – сина. Йому вже 16 років і він, обтяжений надмірним піклуванням матері, збирається поїхати до батька-археолога, з яким минулого літа працював у експедиції. Юнака приваблює справжнє чоловіче життя. У центрі фільму – моральне прозріння героїв: матері, яка зрозуміла, що настав час перемогти власні образи і надії, відпустити сина до батька, і сина, який збагнув перший закон дорослого життя – неможливість залишати матір саму.