reprem-ra-arsenalu-v-berl-n-.jpg

РЕПРЕМ’ЄРА “АРСЕНАЛУ” В БЕРЛІНІ

4 червня Національний центр Олександра Довженка представить фільм Олександра Довженка «Арсенал» на спеціальному показі, присвяченому 50-річному ювілею Інституту кіно й відеоарту “Арсенал” (Берлін, Німеччина). Показ відбудеться за участю Міністра культури Німеччини.

Інститут “Арсенал” є знаною у світі платформою, де зустрічаються теорія й практика та відбувається взаємодія між кіно, мистецтвом і наукою. “Арсенал” функціонує як топос для осмислення кінематографа з особливим акцентом на незалежному та експериментальному кіно. Відомий Інститут також активною співпрацею з Берлінським МКФ.

Фільм для ювілейного показу обрано не випадково, оскільки Інститут “Арсенал”, заснований 1963 року, був названий на честь однойменної класичної картини. Революційна епопея Олександра Довженка – друга частина трилогії “Звенигора”-“Арсенал”-“Земля” – кінопоема, що розповідає про національну поразку й робітниче повстання на київському заводі “Арсенал” проти Центральної Ради та військ УНР в січні 1918 року.

Для постановки свого третього повнометражного фільму Довженко драматургійно переробив сценарій, наданий ВУФКУ учасником подій М. Патлахом під заголовком “Січневе повстання в Києві 1918 року” та запросив акторів Семена Свашенка, Амвросія Бучму, Миколу Надемського та Дмітрія Ердмана. Створена у співпраці з незмінним Довженківським оператором Данилом Демуцьким картина досі викликає неоднозначні політичні оцінки, проте за правом вважається одним з найвидатніших експресіоністичних фільмів українського кіно. Київська прем’єра фільму відбулася 25 лютого 1929 року. Того ж року скорочена на 150 метрів версія “Арсеналу” була запущена в обмежений прокат у Празі та Берліні.