navesn-u-shvets-.jpg

“НАВЕСНІ” У ШВЕЦІЇ

19 жовтня у шведському Гетеборзі покажуть культовий “Навесні” (1929, реж. Михаїл Кауфман) з колекції фільмофонду Довженко-Центру.

Показ проходитиме в рамках днів українського кіно під час фестивалю Культурнатта. Початок сеансу о 18:00.

“Навесні” – шедевр українського кіноавангарду, неігровий фільм, створений Михаїлом Кауфманом, братом і співавтором Дзиґи Вертова, в відповідності до авангардистської теорії “кіноока”. В ньому постає нині майже невідомий Київ 1929 року. Кадри пробудження міста, поновлення його життя, перегукуються з ліричними картинами відродження природи. Уважна камера Кауфмана надовго зупиняється на усміхнених обличчях дітей, малюючи ліричну картину зізнання в коханні Києву. В “Навесні” Кауфман уперше використав принцип “прихованої камери”.

Саундтрек до фільму створив сучасний композитор Олександр Кохановський – автор музики до низки експериментальних театральних постановок, кінофільмів, перформансів і мистецьких акцій.

“Навесні” (1929) Михаїла Кауфмана був радше кінопоемою, ніж документальним фільмом. У 1930 році на Україні цей фільм разом із “Землею” справив на нас незабутнє враження. Фільм “Навесні” відкрив для нас абсолютно нову форму документального кіно – поему, в якій ліричні образи відлиги і бруньок, що набрякають, передавали пафос просування СРСР шляхом будівництва соціалізму і не приховували досі існуючих пережитків минулого. Я бачив цей прекрасний фільм тридцять сім років тому, але зберіг про нього незабутній спогад”.

Жорж Садуль, французький кінознавець

Вільний вхід.

Покази проходять за підтримки Göteborgs Stad и Studiefrämjandet.