navesn-ta-lyudina-z-k-noaparatom-u-polsch-.jpg

НАВЕСНІ ТА ЛЮДИНА З КІНОАПАРАТОМ У ПОЛЬЩІ

7 та 14 серпня в Познані (Польща) покажуть два фільми з колекції фільмофонду Довженко-Центру:  “Навесні” М. Кауфмана та “Людина з кіноапаратом” Д.Вертова.

Покази проходитимуть в кінотеатрі просто неба Kino Grunwald (вул Волштинська 1).

НАВЕСНІ (1929)

ВУФКУ (Київ), 79 хв.

Режисер: Михаїл Кауфман

Музика: Олександр Кохановський

“Навесні” (1929) – шедевр українського кіноавангарду, неігровий фільм, створений Михаїлом Кауфманом, братом і співавтором Дзиґи Вертова, в відповідності до авангардистської теорії “кіноока”. В ньому постає нині майже невідомий Київ 1929 року.

Кадри пробудження міста, поновлення його життя, перегукуються з ліричними картинами відродження природи. Уважна камера Кауфмана надовго зупиняється на усміхнених обличчях дітей, малюючи ліричну картину зізнання в коханні Києву. В “Навесні” Кауфман уперше використав принцип «прихованої камери».

Саундтрек до фільму створив сучасний композитор Олександр Кохановський – автор музики до низки експериментальних театральних постановок, кінофільмів, перформансів  мистецьких акцій.

ЛЮДИНА З КІНОАПАРАТОМ

1929, УРСР, Київська кінофабрика ВУФКУ, 68 хв.

Режисер: Дзиґа Вертов

Оператор: Михаїл Кауфман

Музика: Квартет Віталія Ткачука

“Людина з кіноапаратом” – німий експериментальний кінофільм Дзиґи Вертова 1929 року – один із найголовніших маніфестів світового кіноавангарду.

Фільм знято як хроніку одного дня з життя великого міста, зафіксовану кінокамерою-кінооком.

Задум стрічки належить оператору і брату режисера Михаїлу Кауфману, який запропонував Вертову створити «щоденник кінооператора». Виявилося, що цей фільм став останнім спільним проектом талановитого творчого тандему.

Власну творчу інтенцію щодо фільму Вертов сформулював так: “Ця експериментальна робота направлена до створення справжньої міжнародної абсолютної мови кіно на основі її повного відділення від мови театру та літератури”.