m-kro-fon-georg-ya-shklyarevskogo-na-chesk-y-platform-dafilms.jpg

“МІ-КРО-ФОН!” ГЕОРГІЯ ШКЛЯРЕВСЬКОГО НА ЧЕСЬКІЙ ПЛАТФОРМІ DAFILMS

До 30-ї Річниці з дня аварії на ЧАЕС на платформі DAFilms CZ, в рамках проекту VAŠE ONLINE DOKUMENTÁRNÍ KINO, у відкритий доступ викладено тематичні фільми, які можна переглянути безкоштовно до 1 травня включно. Центр Довженка надав платформі стрічку “Мі-кро-фон!” (1988), режисера Георгія Шкляревського, яка в 1989 році була удостоєна призу FIPRESCI в німецькому Оберхаузені, а в 1990 отримала Головну нагороду на Filmfest Freiburg

“МІ-КРО-ФОН!”

1988, УРСР, Студія Укркінохроніка 

20 хв.

Режисер Георгій Шкляревський

Фільм знятий після Чорнобильської катастрофи, аварії на атомній станції, що одразу стала не лише екологічною, а й геополітичною подією рівня падіння берлінського муру. Чорнобиль став символом неефективності Радянського соціалістичного правління та каталізатором кризи радянської системи. Радянська політика спрямована на приховування чи то спотворення навіть мінімальної інформації про катастрофу. Пафос пошуку правди стає визначальним для чорнобильського дискурсу.

Так, «Мікрофон», випущений через два роки після аварії є, з одного боку, класичним для Перебудови фільмом, присвяченим пошуку правди. Власне мікрофон і є метафорою перебудови, демократизації медійної сфери та орієнтації на гласність, коли начебто кожен радянський громадянин набув право голосу.

З іншого боку, фільму уникає епічності, властивій багатьом чорнобильським фільмам, і працює скоріше на мікрорівні. Цей зсув до мікро історії передано вже в самій назві: «Мікро(радіаційний)фон» – невеличкі дози радіаційного опромінення. Сама ця уважність до деталей дозволяє Шкляревському створити драматичний і щирий фільм, відзначений кількома міжнародними нагородами (Приз ФІПРЕССІ (International Federation of Film Critics, Oberhausen) в Оберхаузені, 1989; Головний приз у Фрайбурзі, 1990).

Кінострічку “Мі-кро-фон!” можна переглянути онлайн за посиланням: http://dafilms.com/film/9829-mi-kro-fon/