Кіноклуб OLDSCHOOL: Право на фільм

Продовження кіноклубу OLDSCHOOL, який вже став важливою традицією програм Довженко-Центру. Цього разу він повністю присвячений кінематографу українських режисерок і носить назву «Право на фільм. Жінки-режисерки українського кіно».

У радянському кіно пробитися до режисури було вкрай складною задачею. Шлях до самостійного фільму як правило займав з десяток років, а кожен хто наважувався на це мав пройти обов’язкову ієрархію, заведену на кожній студії.

Разом з тим в самій системі кіновиробництва переважну більшість керівних функцій виконували  виключно чоловіки. Особливо, коли це стосувалося ключових посад, серед яких була й режисерська. 

Проте навіть в такій гендерно-ієрархічній системі іноді дивовижним чином з’являлися талановиті жінки, яким вдавалося вибороти своє місце під сонцем. Так вони отримували можливість знімати кіно в якості режисерок, а їх фільми ставали важливою частиною україно-радянського кінематографу.

Саме на їх стрічках та іменах буде сфокусована наша програма. І саме сьогодні, коли по всьому світу відбувається переосмислення гендерних проблем, вкрай важливо звернутися й до нашої історії, в тому числі й до історії нашого кіно. 

Кінознавці Довженко-Центру обрали фільми трьох знакових режисерок, які знімали в Україні та мали зовсім інші долі в кіно.

– Це Юлія Солнцева, яка фактично продовжила справу свого чоловіка Олександра Довженка.

Суламіф Цибульник, яка будучи ученицею Довженка, зуміла зробити собі ім’я міцної режисерки популярного кіно та зафільмувати один з хітів радянського прокату стрічку «Інспектор карного розшуку».

Кіра Муратова, яка обрала власний шлях і, згідно нещодавного опитування Довженко-Центру ТОП-100 найкращих фільмів в історії українського кіно, взагалі стала найбільш впливовою режисеркою в нашому кінематографі, залишивши позаду таких майстрів як Довженко, Іллєнко чи Параджанов.

Плюс, в програмі буде й окрема добірка жінок-режисерок анімаційного кіно.

Право на фільм триватиме протягом березня. Покази відбуватимуться у Кінолекторії Довженко-Центру щочетверга. Детальніше про фільми та покази у нашому календарі.