Кавалерідзе-125.jpg

КАВАЛЕРІДЗЕ 125

Національний центр Олександра Довженка та Державне агентство України з питань кіно представляють наймасштабнішу ретроспективу фільмів Івана Кавалерідзе до його 125-річчя. Відомий скульптор, драматург, Іван Кавалерідзе був одним із піонерів українського кіно, в історії якого посів місце поруч із Олександром Довженком.

Ретроспектива включає 6 стрічок режисера: «Перекоп», «Коліївщина», «Прометей», «Наталка Полтавка», «Григорій Сковорода», «Повія», в п’яти з яких Кавалерідзе виступив також і як автор сценарію.

Здобувши перший досвід роботи в кіно на посаді художника в передреволюційні часи (фільми російської «Золотої серії»), як режисер Кавалерідзе дебютував з фільмом «Злива» («Офорти до історії Гайдамаччини», 1929), який став одним із найскандальніших кінотекстів кінця 1920-х років. Авангардистська стрічка стала об’єктом критики парткерівництва й звинувачень режисера у «формалізмі». Фільм невдовзі було знято з екранів і знищено. Відтак, майже всі фільми Кавалерідзе було в той чи інший спосіб заборонено.

Включений до ретроспективи фільм Кавалерідзе «Перекоп» (1930) зберігся частково: цей експериментальний твір було відреставровано на базі кіностудії художніх фільмів ім. О.Довженка в 2011 році. Спеціально до фільму новий музичний супровід створив київський електронний дует 2Sleepy.

В рамках ретроспективи Івана Кавалерідзе вперше за кілька десятиліть буде показано найвідоміші фільми режисера «Коліївщина» (1931) та «Прометей» (1936), задумані як частини так і не завершеної трилогії «Дніпро». Піддані нищівній критиці на шпальтах газети «Правда», фільми були заборонені до показу за розпорядженням Сталіна. Долаючи заборону знімати кіно на історичну тематику, Кавалерідзе винаходить унікальний жанр кіноопери, в якому дебютує з екранізацією класичної п’єси «Наталка Полтавка» (1936). До роботи над фільмом були залучені найвідоміші на той час українські кіноактори та оперні співаки.

Після понад десяти повоєнних років обструкції і заборони працювати у сфері кіно Кавалерідзе повертається в кінематограф з фільмом «Григорій Сковорода» (1959), кінобіографією знаного українського філософа. Останній фільм режисера – психологічна драма «Повія» (1961) за однойменним романом Панаса Мирного. Одну з перших своїх великих ролей в ньому виконала молода актриса Людмила Гурченко, вперше розкривши свій непересічний драматичний талант.

Ретроспектива фільмів Івана Кавалерідзе відкриється урочистим прийомом і показом відреставрованої версії фільму «Повія» 26 квітня о 19.00 в Культурному центрі «Кінотеатр КИЇВ» (Синій зал) і триватиме по 2 травня.

Розклад показів:

26.04 День відкриття – «Повія» (1961)

27.04 «Перекоп» (1930),

28.04 «Коліївщина» (1933),

29.04 «Прометей» (1935),

30.04 «Наталка Полтавка» (1936),

01.05 «Григорій Сковорода» (1959),

02.05 «Повія» (1961)

Всі покази крім фільму-відкриття здійснюються в залі “Сінематека”