ХЛІБ НА ФЕСТИВАЛІ TRIALOH В ПОЛЬЩІ
23 серпня в місті Кринки (Польща) відбудеться показ фільму “Хліб” разом з гуртом Port Mone в рамках фестивалю Trialoh. Гурт представить німу стрічку Миколи Шпиковського в рамках програми “Білоруський міф”. Фестиваль відбудеться вже вп’ятнадцяте завдяки ініціативі фундаціії Villa Sokrates. Програма охоплює події та дискусії з літератури, музики, кіно та політики.
Фільм Миколи Шпиковського “Хліб”, створений у 1929 році, невідомий шедевр українського авангардного кінематографу, заборонений, цей фільм пролежав десятки років в архіві російського фонду кінематографії (Госфільмфонд). Лише наприкінці 70-х про нього було згадано і пізніше, у 2012 році реставровано Національним центром Олександра Довженка.
Створений в один рік з Довженковою “Землею”, ”Хліб” утворює з нею парадоксальну світоглядну, ідеологічну та естетичну пару. Обидва фільми режисери визначали як кіно епоси, в яких фіксується трагедія руйнації традиційної світобудови, знищення тисячолітнього селянського укладу, що набуває апокаліптичних масштабів. Попри утопістську ажитацію, колективістичний експеримент сприймається трагічно. В обох стрічках плинна, мелодійна оповідь про космологічні по суті зрушення, знаходить ідеальний вираз в операторській роботі, авангардистський, рвучкий монтаж кришить тканину фільмів, як плуг куркульську землю. Особливу на відміну від Довженка Шпиковський страється не використовувати складну багатошарову символічну мову – його образи чисті, аскетичні, виразні й напрочуд сугестивні.
Завершений в жовтні 1929 року “Хліб” було відправлено на перегляд до Головреперткому, який заборонив картину протоколом від 7 березня 1930 року та, після переробок повторно в 1931 з такою мотивацією: “Картина дає хибне уявлення про боротьбу за хліб. Середняк з картини випав повністю. Період відновлювальний (обмеження куркуля), відносне економічне укріплення куркуля (НЕП), класова боротьба, підготовка політичних передумов для ліквідації куркульства і колективізація (індустріалізація) – все це випало із картини. Проблема хлібу тлумачиться в картині поза зв’язком з соціалістичним будівництвом”. Фільм так ніколи й не вийшов на екрани.
Музичний супровод до віднайденого фільму написав білоруський гурт Port Mone у складі Олексія Ворсоби (акордеон), Сергія Кравченко (ударні) та Олексія Ванчука (бас-гітара). Port Mone – це суміш академічної музики, нойзу, експериментального фолку. Медитативна музика колективу, провідну мінорну тему якої визначає акордеон, сягає глибинного проникнення в базові, архаїчні шари організованого мелосу. Придбати DVD “Хліб” можна на сайті Центру Довженка або в одній з книгарень в Україні.