festival-arh-vnogo-k-no-b-li-stolbi

ФЕСТИВАЛЬ АРХІВНОГО КІНО БЄЛИЄ СТОЛБИ 2013

З 28 січня по 1 лютого в підмосковному містечку Бєлиє Столби, де знаходиться Державний фільмовий фонд Росії (Госфильмофонд) пройде однойменний 17-й фестиваль архівного кіно. Програма цьогорічного фестивалю буде присвячена кільком ювілейним датам: 100-річчю Марики Рьокк, Вів’єн Лі та Жана Маре, 90-літтю створення Студії Волта Діснея та 400-літтю дому Романових.

В рамках 17-го щорічного кінофестивалю “Бєлиє Столби” російський кінознавець Пьотр Баґров готує спеціальну ретроспективну програму втраченого німого кіно, до якої ввійдуть матеріали фільмів, збережених лише частково. Національний центр Олександра Довженка представить на фестивалі програму сюжетів втрачених українських фільмів виробництва ВУФКУ (Всеукраїнського фотокіноуправління), які фрагментарно збереглися в репортажах регулярних хронікальних підбірок “Кінотиждень ВУФКУ”.

12-хвилинна програма складатиметься з сюжетів фільмів “Проданий апетит” (реж. Микола Охлопков, 1927), “Примха Катерини ІІ” (“Загублене село”, реж. Петро Чардинін, 1927), “Не по дорозі” (“Ухил”, реж. Марко Терещенко, 1927), “Безпритульні” (реж. Дмитрій Ердман, 1928), “Дівчина з палуби” (реж. Олександр Перегуда, 1929), “Три кімнати з кухнею” (реж. Микола Шпиковський, 1929). Колекція матеріалів “Кінотижня ВУФКУ” зберігається в фондах Центрального державного кінофонофотоархіву України ім. С.Г.Пшеничного, який, на жаль, не бере участі в міжнародній кіноархівній співпраці.

Госфільмофонд Росії – колишній Державний фільмовий фонд СРСР, в якому зберігалися вихідні матеріали фільмів, створених на студіях радянських республік та фільмів інших держав, що були в союзному прокаті, – засновано 1937 року. До цього часу кіноплівки відзнятих фільмів зберігалися в студійних архівах. Так, інвентаризація Одеської кінофабрики ВУФКУ на початку 1920-х років зафіксувала наявність на студії архіву, що складався з понад 2500 найменувань здебільшого дореволюційних фільмів.

З 1926 року впорядкуванням кіноархіву Одеської кіностудії займався Олександр Довженко. Доля цього архіву невідома. Найпевніше, його було вивезено до Госфільмофонду в 1937-1939 роках, як це відбулося й з кіноархівом Київської кіностудії, блискавичним вивезенням якого (протягом лише кількох днів!) керував НКВС. Колекції архівів українських студій разом з існуючою від 1933 року фільмотекою ВДІКу стали ядром майбутньої колекції Госфільмофонду. В фондах Госфільмофонду досі зберігається найбільша в світі колекція українського кіно. Загалом в Госфільмофонді зберігається понад 65 000 найменувань фільмів, що робить його одним із трьох найбільших кіноархівів у світі.