“ЗЕМЛЯ” (1930) ДОВЖЕНКА ІЗ МУЗИЧНИМ СУПРОВОДОМ НАЖИВО МАР’ЯНИ САДОВСЬКОЇ (УКРАЇНА-НІМЕЧЧИНА)

14 листопада в Музеї кіно Довженко-Центру відбудеться показ легендарного фільму режисера Олександра Довженка “Земля” (1930) із живим музичним супроводом української зірки з Німеччини Мар’яни Садовської.

В рамках паралельної програми Виставки Музею кіно “ВУФКУ. Lost & Found” показуємо ключові фільми Всеукраїнського фотокіноуправління (1922-1930). «Земля» — найвідоміший український фільм ХХ століття, визнаний шедевр світового кіномистецтва. Він став останньою стрічкою, створеною на базі ВУФКУ найвпливовішим українським режисером радянської доби — Олександром Довженком. 8 квітня 1930 року “Земля” виходить на київські екрани, а вже за дев’ять днів, після розгромного фейлетону придворного поета Сталіна Дем’яна Бєдного, фільм знімають з показів. Стрічку було перевідкрито лише по смерті режисера, і відтоді вона зажила світової слави.

У 2017 р. Мар’яна Садовська на фестивалі “Un-Week-End-à-l’Est” в Парижі презентувала свій саундтрек до фільму «Земля», який у Києві прозвучить уперше саме у Довженко-Центрі.

Мар’яна  Садовська — українська співачка, театральна актриса, фольклористка та композиторка, живе та працює в Німеччині. Активно гастролює світом, брала участь у провідних музичних фестивалях у Японії, Америці, Бразилії, Європі та Україні. Лауреатка численних міжнародних премій, авторка восьми альбомів, учасниця міжнародних проєктів Yara Arts Group та Borderland. Критики називають Мар’яну Садовську «українською Бйорк» за вдале поєднання автентичного пісенного матеріалу з його театралізованою інтерпретацією, фолку з авангардом. А New York Times, вражений потужністю вокалу та голосовим діапазоном, порівняв її з легендою американської інді-сцени PJ Harvey.

Куратори проекту: Альона Пензій, Олександр Прокопенко

14 листопада

початок о 19:00

Сцена 6 Довженко-Центру

Вул. Васильківська, 1, м. Голосіївська

Квитки на karabas.com та в касі Довженко-Центру

________________________________________________________________________________

Довідково:

ЗЕМЛЯ

УСРР, 1930, Київська кінофабрика ВУФКУ, 79 хв.

Режисер, сценарист: Олександр Довженко

Оператор: Данило Демуцький

Художник: Василь Кричевський (мол.)

У ролях: Семен Свашенко, Степан Шкурат, Юлія Солнцева, Єлєна Максімова, Владімір Міхайлов, Микола Надемський, Петро Масоха.

Поетична кінооповідь про події, пов’язані з колективізацією в Україні наприкінці 1920-х років — створення перших колгоспних комун і класову ворожнечу. Молодий комуніст Василь за допомогою місцевої парторганізації отримує трактор і переорює приватні межі «на кулацьких нивах». Цей ентузіазм йому дорого коштує. Сповнена ліричного пантеїзму й водночас утопічної екзальтації, стрічка продемонструвала всю неоднозначність українського цивілізаційного вибору 1920-х, кульмінацією якого стала драматична колективізація.

Після необхідних купюр та 32-х офіційних та приватних показів 8 квітня 1930 року “Земля” виходить на київські екрани, а вже за дев’ять днів, після розгромного фейлетону придворного поета Сталіна Дем’яна Бєдного, фільм знімають з показів через звинувачення в біологізмі й натуралізмі. Попри заборону фільму в СРСР, Довженко з дружиною Юлією Солнцевою і оператором Данилом Демуцьким чотири місяці подорожують Європою і демонструють фільм у Німеччині, Чехословаччині, Франції, Великобританії. У закордонній пресі стрічка отримує переважно схвальні відгуки.

«Землю» було перевідкрито лише по смерті режисера, і відтоді стрічка зажила світової слави. У 1958 році на міжнародному конгресі кінокритиків в Брюсселі фільм назвали у числі 12 найкращих фільмів всесвітньої історії кіно.

Олександр Довженко — чи не найвизначніша й водночас найконтроверсійніша постать української культури радянської доби. У своїй творчості він розробив політичний і культурний проєкт України, далекий від догматичного комунізму: в цьому, умовно авангардистському, проєкті парадоксальним чином поєднувались футуризм і традиціоналізм, утопізм і консерватизм.

У 2012-му році фільм «Земля» на замовлення Довженко-Центру відреставрували, а новий музичний супровід для фільму створив знаменитий український гурт «ДахаБраха», музика якого переорієнтувала акценти «Землi» з ідеологічних на загальногуманістичні.

Прем’єра відреставрованої версії «Землі» з саундтреком гурту «ДахаБраха» відбулася на Одеському МКФ 21 липня 2012 року. Відтоді проект розпочав ходу міжнародними кінофестивалями в Україні, Німеччині, Данії, Румунії та інших країнах.

____________________________________________

Довідково:

У Києві Довженко-Центр створив Музей кіно – перший український мультимедійний музей, сфокусований на екранних мистецтвах, рухомих образах, фотографії та медіа-арті.

До 1 грудня діє прем’єрна виставка “ВУФКУ. Lost & Found”, створена за підтримки Українського культурного фонду, що присвячена історії Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ) — державної організації, яка у 1920-ті роки сформувала успішну українську кіноіндустрію. ВУФКУ об’єднало кіностудії Одеси, Ялти і Києва, розвинуло виробництво, дистрибуцію, рекламу та освіту в сфері кіно, спричинивши справжню “кіноманію”. Завдяки ВУФКУ українське кіно вийшло на міжнародний ринок — наші фільми показували в Німеччині, Франції, Нідерландах, Британії, США та Канаді. Уклавши угоди з ключовими гравцями індустрії, такими як Kodak, Pathé та Agfa, ВУФКУ стало одним із кіногігантів у тогочасній Європі та вже серед сучасників здобуло славу “українського Голлівуду”.

Мультимедійна експозиція у відновлених приміщеннях Довженко-Центру площею 1500 кв.м представила експонати з провідних українських музеїв та небачені скарби з колекції Довженко-Центру. Рідкісні кадри фільмів, кінохронік та анімації, унікальні архівні документи та фото перенесуть глядача в атмосферу буремних 1920-х. 

Проєкт поєднав тогочасну та сучасну літературу, музику, дизайн та візуальні мистецтва. До створення експозиції долучилися відомі сучасні автор(к)и: Алла Загайкевич, Георгій Потопальський, Олександр Бурлака, Анатолій Бєлов та група Sensorama, Микола Рідний, Ірина Стасюк, Олексій Нікітін, Олександр Ірванець, Антон Санченко, Тетяна Малярчук, Наталка Сняданко, Ірина Цілик.

Проєкт ВУФКУ. Lost & Found — це історія про революційний вибух в українському кіно, пам’ять про який було знищено й забуто майже на століття. Виставка є результатом масштабного дослідження команди Довженко-Центру, що розпочалось 2012 року публічними показами українського німого кіно з сучасними саундтреками. Відтоді в культурний обіг повернуто десятки фільмів, віднайдених в Україні та за кордоном.

У травні цього року вийшов друком однойменний каталог виставки, який здобув спеціальну відзнаку конкурсу дизайну Книжкового Арсеналу та увійшов в колекцію найкрасивіших книг світу міжнародного фонду “Мистецтво книги”. Медіатека Довженко-Центру також презентує сайт — перший онлайн-ресурс, в якому можна знайти вичерпну інформацію про ВУФКУ – syeedfch.org.

Детальніше про проєкт: http://bit.ly/2Za16Ra

ГРАФІК РОБОТИ ВИСТАВКИ:

12:00 – 20:00

Вихідні дні – понеділок, вівторок.

Вхідний квиток – 80 грн., пільговий – 50 грн.

Виставковий простір доступний для людей з інвалідністю.

Пільговий квиток – школярі з 11 років, студенти та пенсіонери за наявності дійсного посвідчення.

Вхід вільний для співробітників музеїв, осіб з інвалідністю 1-2 групи, учасників бойових дій за наявності дійсного посвідчення.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ