Звенигора

Здолбунів: Кінопоказ «Звенигора»

Спільна ініціатива Національного центру Олександра Довженка та Здолбунівського краєзнавчого музею – “Кіно у підземеллях”, а по сумісництву бомбосховищі. Рекомендований благодійний внесок 30 грн.

Четвертий за ліком, але перший по справжньому резонансний фільм Олександра Довженка “Звенигора” вийшов на екрани у 1928 році. Цей фільм закріпив за Довженком репутацію провідного українського кінорежисера за використання нових прийомів монтажу, кадрування та символізм. Водночас сюжет отримав неоднозначні оцінки, позаяк засновувався на сценарії згодом репресованих Майка Йогансена та Юрія Тютюнника (Юртика).

Сивий дід віками стереже политі кров’ю скіфські скарби Звенигори. На його очах, немов уві сні, змінюються історичні епохи – від приходу варягів, Гайдамаччини і аж до Першої світової війни та Жовтневої революції. «Золота лихоманка» породжує фантастичні візії у шукачів скарбів й паморочить голову старшому внуку діда – Павлу.

Молодший онук Тиміш міняє дідовий архаїчний світ природи на «рабфак» й індустріалізацію. На зачарованій горі герої зустрінуться у вирішальній сутичці.

Магічні трюки раннього німого кіно, похмурий містицизм німецьких експресіоністських фільмів 1920-х років, Чаплінівська іронія, авангардний монтаж – це все неповторним чином поєднав Довженко у своїй лірико-епічній стрічці.

Це перший фільм німої трилогії Довженка, до якої входять “Звенигора”, “Арсенал” та “Земля”. Саме після “Звенигори” за Довженком закріпилося реноме провідного українського кінорежисера, а сам фільм спричинив запеклу дискусію про національний кінематограф.

Фільм займає 19-у позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Подія на фейсбуці

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ