ЮВІЛЕЙНИЙ ПОКАЗ “ТІНІ ЗАБУТИХ ПРЕДКІВ” В КІНОТЕАТРІ “УКРАЇНА”

Дата проведення: 4 вересня, 18:30

Місце проведення: Кінотеатр «Україна» – Київ, вул. Городецького, 5.

Організатор: Міністерство культури України, Національний центр Олександра Довженка

Вхід за запрошеннями

4 вересня 2015 року виповнюється 50 років з моменту легендарної прем’єри в кінотеатрі «Україна» фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків».

4 вересня 1965 року – день, який увійшов до історії українського кіно та культури. Тоді в кінотеатрі «Україна» відбулася прем’єра фільму, який змінив русло розвитку українського кіно в ХХ столітті. Тоді ж таки під час презентації фільму відбулася акція протесту київської інтелігенції проти хвилі політичних арештів за участі Івана Дзюби, Василя Стуса, В’ячеслава Чорновола та інших.

Рівно через п’ятдесят років на тому ж місці – в кінотеатрі «Україна» – відбудеться ювілейний урочистий показ «Тіней забутих предків», на якому будуть присутні учасники знімального процесу та протестних подій.

Під час заходу відбудеться представлення ювілейної брошури «Тіні забутих предків» підготовленої Національним центром Олександр Довженка, а також рідкісних хронікальних матеріалів.

Розклад вечора 4 вересня 2015 року

18:30 – зустріч гостей вечора;

19:15 – початок урочистої церемонії.

Хронологія історичних подій

Грудень 1962. На засіданні художньої ради Київської кіностудії ім. О. Довженка з нагоди святкування сторіччя від дня народження Михайла Коцюбинського затвердили сценарій фільму «Тіні забутих предків». Сценаристами «Тіней» виступили Івана Чендей, відомий тоді як упорядник закарпатських казок, та Сергій Параджанов, режисер Київської кіностудії.

Травень 1963. Студія включила «Тіні забутих предків» в план виробництва. Постановку фільму доручили Сергію Параджанову.

Параджанов запрошує знімати фільм 27-річного оператора-експериментатора з Ялтинської кіностудії Юрія Іллєнка. Іллєнко вагається, але прочитавши повість Коцюбинського в російському перекладі, вмить погоджується.

Приїхавши на зустріч з Іллєнком до Москви Параджанов з першого погляду розуміє, що хоче бачити виконавицею Марічки в своєму фільмі Ларису Кадочнікову – дружину Іллєнка, акторку театру «Современник».

Роль Івана планує грати актор Геннадій Юхтін, однак в останній момент перед виїздом на зйомки в Карпати Параджанов після вмовлянь Іллєнка та режисера Віктора Івченка змінює свою думку на користь 22-річного студента Івана Миколайчука.

Художником фільму запрошено авторитетного графіка Георгія Якутовича, композитором – Мирослава Скорика, музику якого Параджанов знаходить в студії львівського радіо.

30 травня 1963 – 15 жовтня 1964. Фільм знімають на Буковині та Прикарпатті. Кількість дублів подекуди доходить до 70.

«Це був рік життя, прожитий біля вогнища, біля джерела натхнення» – промовить пізніше Параджанов.

Березень 1965. «Тіні забутих предків» беруть участь у МКФ в аргентинському місті Мар-дель-Плата. Фільм показують ввечері передостаннього дня фестивалю в кінотеатрі «Негаро».

За підсумками фестивалю картину нагороджують «Південним хрестом», а також призом ФІПРЕССІ за колір, світло та спецефекти.

4 вересня 1965. Прем’єра в кінотеатрі «Україна». Вітальне слово бере директор кінотеатру Федір Брайченко. На сцені присутні Параджанов, Якутович, Миколайчук, Кадочнікова, оператор Давидов, художниця по костюмам Лідія Байкова, директор картини Юр’єва. Юрій Іллєнко не заходить до кінотеатру, а чекає у сквері поруч. Співсценарист фільму Іван Драч – на показ запізнюється.

Слово бере Параджанов і каже, що йому, попри те, що його фільм розуміють французи та аргентинці, радянські керівні органи не дають можливості випустити фільм на екран, бо його не розуміє народ.

Після промови режисера на сцену виносять квіти знімальній групі, зокрема письменник Іван Дзюба, вручає квіти художниці Лідії Байковій після чого підходить до мікрофону та мовить: «Наступила реакція 1937 року. Зараз в Україні ведуться арешти інтелігенції – письменників, поетів, художників».

В залі присутні журналіст В’ячеслав Чорновіл та поет Василь Стус, останній викрикує «Хто проти тиранії – встаньте». Деякі люди встають.

В залі з’явилася служба безпеки. Кінотеатр оточують чоловіки у цивільному, розпочинаються арешти. Ті кого не арештовують, за словами Лариси Кадочнікової занурюються у тривалу атмосферу страху.

Розпочинається двадцятирічна епоха цензурних заборон та арештів.

Інформація про фільм

ТІНІ ЗАБУТИХ ПРЕДКІВ

1964, УРСР, Київська кіностудія ім. Довженка, 98 хв.

Режисер: Сергій Параджанов

Автори сценарію: Іван Чендей, Сергій Параджанов

Оператор: Юрій Іллєнко

Художники: Георгій Якутович, Михайло Чаковський

Композитор: Мирослав Скорик

Костюми: Лідія Байкова

Гример: Володимир Шикін

Звукооператор: Софія Сергієчко

В ролях: Іван Миколайчук, Лариса Кадочникова, Татьяна Бєстаєва, Спартак Багашвілі, Олександр Райданов, Неоніла Гнеповська, Олександр Гай

Два гуцульські роди багато років ворогують. В атмосфері озлобленості й помсти зароджується чиста, світла любов Івана та Марічки, що належать до ворогуючих сімей. Іван змушений піти на заробітки, Марічка в цей час гине в річковій безодні. Іван намагається забути кохану, але у нього це не виходить. Не допомагає і одруження на вродливій Палагні. Тільки в передсмертному маренні Іван віднаходить своє щастя.

Церемонія розпочнеться о 18.30.

Вхід за запрошеннями, довідки за телефоном: 044 280 27 18 (приймальня Держкіно)

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ