Юне щире бунтівне: «Сіроманець»

Юне щире бунтівне – нова кінопрограма Довженко-Центру, мультижанрова підбірка, наповнена емоціями, героями та історіями, що звертаються до дитинства, пізнання себе і світу, перехідного віку і дорослішання, такого очікуваного та іноді незграбного.

У четвертому випуску дивимося «Сіроманець» (1989) Петра Марусика.

Деталі про фільм

СІРОМАНЕЦЬ 

1989, Кіностудія імені Довженка, 85 хв.

Режисер: Петро Марусик

Сценарист: Микола Вінграновський 

Оператор: Віктор Політов

Композитор: Михайло Старицький

Вірші: Микола Вінграновський 

Художник: Микола Поштаренко 

У ролях: Женя Забродін, вовк Сірий, Лесь Сердюк, Костянтин Артеменко, Оксана Коноваленко, Тетяна Макарова, Василь Мазур, Людмила Никончук.

«…він був найстарішим вовком у світі. Все своє сіроманче життя він водив зграю. Молоді вовки з лісів і яруг мріяли пройти у нього бойову вовчу стратегію і тактику. Він снився молодим вовчицям…», — так Микола Вінграновський описував Сіроманця, героя своєї однойменної повісті, написаної у 1977 році. Ця повчальна, дещо казкова історія дружби хлопчика й вовка містила щирі природоохоронні застороги своїм маленькми і дорослим читачам. 

Через 12 років «Сіроманець» на замовлення Центрального телебачення СРСР у вигляді вільної екранізації з’явиться на малих екранах. 12-річний Сашко у своєму невеличкому селі рятує Сіроманця від мисливців і згодом відправляється у подорож до Одеси, щоб вилікувати свого чотирилапого товариша від сліпоти. Така собі екологічна суміш buddy і road movie, де зупинки — це наслідки екоциду, техногенних катастроф, індустріалізації та мілітаризації. 

У «Сіроманець» вперше в українському ігровому кіно герої потрапляють у покинуті села у зоні відчуження і зустрічають місцевих самоселів. Хоча саме слово «Чорнобиль» у фільмі так і не звучить, нове прочитання повісті Миколи Вінграновського відбувається під значним впливом Чорнобильської катастрофи і масштабного екологічного руху в Україні. 

«Сіроманець» —  перший і останній повнометражний художній фільм Петра Марусика (1947-2008), журналіста, перекладача та режисера Кіностудії імені Довженка та Української студії хронікально-документальних фільмів. Це його друге звернення до української літератури після короткометражної екранізації оповідання Григора Тютюнника «Оддавали Катрю» (1980).

У 2023 році українськомовна версія «Сіроманця» з колекції фільмофонду Довженко-Центру вперше буде показана на великому екрані. 

26 липня фільм представлятиме комунікаційний менеджер Довженко-Центру Олег Оліфер.

Обережно, тригери! Стрічка містить сцени справжнього полювання на вовків та жорстокого поводження з тваринами.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ