ВЕЧІРКА #DONOWHERE: СВИНІ ЗАВЖДИ СВИНІ FEAT АЛЬБЕРТ ЦУКРЕНКО ТА VINYL AFTER PARTY

21 грудня Довженко-Центр уже втретє проводить передноворічну вечірку-закриття сезону #Donowhere Film Night, на яку запрошує друзів інституції. В її рамках на Сцені 6 відбудеться показ нещодавно віднайденої української німої кінокомедії «Свині – завжди свині» (реж. Ханан Шмаїн, 1931) із гротескним саундтреком Альберта Цукренка (“Хамерман знищує віруси”) наживо. Після показу в кафе ЕТЕР у холі на 1 поверсі відбудеться Vinyl After Party діджей-сет на улюблених вінілах команди Довженко-Центру та запрошених діджеїв.

Вечірка  #Donowhere Film Night підсумує великі серійні проекти Довженко-Центру: цикл музичних кінперформансів “Коло Дзиги”, VHS DAYS / Дні аматорського відео, книжкові зустрічі САМІ & MАЛІ.

21 грудня

19:00

СВИНІ ЗАВЖДИ СВИНІ feat АЛЬБЕРТ ЦУКРЕНКО

Вхід: 150 грн.

20:00

VINYL AFTER PARTY

Вхід вільний

Довженко-Центр

вул. Васильківська, 1, м. Голосіївська

Акредитація для преси: pr@dovzhenkocentre.org

Кінокомедія “Свині завжди свині”, знята на Одеській кінофабриці «Українфільму» у 1931 році режисером Хананом Шмаїном, учнем Леся Курбаса, протягом майже століття вважалася втраченою. ЇЇ було віднайдено у 2015 році в Федеральному архіві Німеччини і наступного року завдяки Посольству України в Німеччині передано до фільмофонду Довженко-Центру. Комедії –  найрідкісніший жанр серед збереженого українського кіно німого періоду, оскільки через критику і висміювання тодішніх соціальних вад, вони першими підпадали під заборону ще до виходу на екрани. На сьогодні відомо лише п’ять збережених українських німих кінокомедій, серед яких «Свині завжди свині» – одна з найкращих.

Іван Козленко, директор Довженко-Центру: «Свині…» – неймовірно дотепна, динамічна комедія, в якій водночас висміюються радянський бюрократизм, доведений до абсурду цілковитим безладом та саботажем формалізм, міщанство та провінціалізм, далекі від історичних викликів доби. В цій своїй настанові фільм зближується з міщанськими комедіями Миколи Шпиковського й особливо з його легендарним «Шкурником» (1929), націленим на іманентну критику нового радянського побуту, й утворює разом з ним окремий корпус ранньої української сатиричної кінокомедії».

Альберт Цукренко, композитор та лідер гурту “Хамерман знищує віруси”: «Особливістю ранніх радянських фільмів є механістичність героїв – це не повноцінні, живі особистості, а персонажі, чиї риси повністю залежать від того, яку функцію вони виконують в сюжеті. Персонажі-функції. Сподіваюсь, моя музика акцентуватиме цю особливість, зробить її більш очевидною».

——————————————————————————————————————————-

Ханан Шмаїн – зараз абсолютно забутий самобутній режисер курбасівської школи. Восени 1921 року, коли Кийдрамтеатр переїхав в Білу Церкву, 19-річний Ханан приєднався до студії драматичного мистецтва, яка діяла при театрі. З 1923 до 1928 року він працював у режисерській лабораторії «Березолю» й асистує Курбасу в низці постановок. 1930-го року Шмаїн переїздить до Одеси, де починає працювати на кінофабриці.

«Свині – завжди свині» – повнометражний режисерський дебют Шмаїна. 1936 року він зняв свій найвідоміший фільм на Київській кінофабриці – кінокомедію «Якось улітку» за сценарієм Ільфа та Петрова з Ігорем Ільїнським в головній ролі. Успіх фільму викликав заздрість колег, особливо новоприбулих російських режисерів, якими планувалося «замінити» майже всуціль репресованих українських кінопрофесіоналів.

Культуролог-гебраїст Анна Шмаїна-Вєліканова, внучка Шмаїна: «Це був знаменитий його фільм, після якого Пир’єв його «з’їв». А вже коли Леся Курбаса розстріляли – йому з сім’єю довелося терміново тікати. І так він опинився у Москві… Коли почалася війна, він у найперші дні пішов до московського ополчення. І потрапив одразу ж у полон. І неймовірні хлопці з Білої Церкви, які пам’ятали його батька, Мойсея Шмаїна – кондитера, переховували його під час селекцій три роки поспіль”.

Захід відбудеться в рамках проекту Коло Дзиґи – циклу музичних кіноперформансів, під час якого відбуваються прем’єри та спеціальні покази відреставрованих Довженко-Центром українських німих фільмів та світової кінокласики, створених та виконаних наживо українськими та зарубіжними музикантами та діджеями. Більше про проект: http://www.dovzhenkocentre.org/project/3/

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ