Небувалий похід

Варшава: Кіноперфоманс «Небувалий похід»

В Національному кіноархіві – Інституті аудіовізуального мистецтва (Filmoteka Narodowa) у рамках 19-го Варшавського фестивалю німого кіно відбудеться показ фільму Михаїла Кауфмана «Небувалий похід» в музичному супроводі Антона Байбакова.

Конструктивістський фільм-репортаж про рух «двадцятипятитисячників» – робітників направлених Партією в 1929 році на підйом села. Фільм знімався в одному найбільших радгоспів свого часу «Гігант», на Харківському тракторному заводі, Чорноморському флоті в Севастополі.

«Небувалий похід» – остання робота братів Кауфманів на українських кіностудіях. Творчі шляхи Міхаіла Кауфмана і Дзиги Вертова розійшлися після «Людини з кіноапаратом» (1929). З частини відзнятого матеріалу Міхаіл змонтував власний фільм «Навесні» (1929). «Небувалий похід» – його наступна робота, створена в атмосфері початку реакції та неприязного відношення кінокритики до «еститизування машин» та «неігровізму» кіноків.

В «Небувалому поході» Кауфман вже відходив від ідеї механічної камери-ока, проте машинами – тракторам і комбайнам – все ще приділяв набагато більше уваги, ніж людям. Злидням тогочасних сіл Кауфман протиставляє геометричний ритм механізованих заводів. Проблемою сіл в дусі пропаганди того часу показано кулаків, позитивним рішенням для розвитку – формування колгоспів. Колективізація в фільми йде рука об руку з індустріалізацією, а от наступним етапом «небувалого походу» в останніх кадрах фільму показана мілітаризація.

Парадоксальний фільм, який показує село того часу, так як звикли показувати місто, і попри свою тотально агітаційну форму, компілює індустріальне захоплення Вертова з пантеїстичною м’якістю Довженка.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ