ВІДКРИТТЯ МУЗЕЮ КІНО: ВИСТАВКА ВУФКУ. LOST & FOUND

12 вересня святкуємо День українського кіно та 25-річчя Довженко-Центру відкриттям довгоочікуваного МУЗЕЮ КІНО. Прем’єрна виставка “ВУФКУ. Lost & Found” та паралельна програма розкриють історію міжнародного успіху Всеукраїнського фотокіноуправління —державної організації, яка у 1920-ті роки сформувала успішну українську кіноіндустрію. ВУФКУ об’єднало кіностудії Одеси, Ялти і Києва, розвинуло виробництво, дистрибуцію, рекламу та освіту в сфері кіно, спричинивши справжню “кіноманію”. Завдяки ВУФКУ українське кіно вийшло на міжнародний ринок — наші фільми показували в Німеччині, Франції, Нідерландах, Британії, США та Канаді. Уклавши угоди з ключовими гравцями індустрії, такими як Kodak, Pathé та Agfa, ВУФКУ стало одним із кіногігантів у тогочасній Європі та вже серед сучасників здобуло славу “українського Голлівуду”.

Мультимедійна експозиція у відновлених приміщеннях Довженко-Центру площею 1500 кв.м представить експонати з провідних українських музеїв та небачені скарби з колекції Довженко-Центру. Рідкісні кадри фільмів, кінохронік та анімації, унікальні архівні документи та фото, що перенесуть глядача в атмосферу буремних 1920-х. Історія українського кіноавангарду має безліч прогалин: багато творів є незворотньо втраченими, а дещо збереглося лише частково. Щоби доповнити уявлення про феномен ВУФКУ, куратори виставки запропонували сучасним митцям переосмислити втрачені шедеври. Проект поєднав тогочасну та сучасну літературу, музику, дизайн та візуальні мистецтва. До створення експозиції долучилися відомі сучасні автор(к)и: Алла Загайкевич, Георгій Потопальський, Олександр Бурлака, Анатолій Бєлов та група Sensorama, Микола Рідний, Ірина Стасюк, Олексій Нікітін, Олександр Ірванець, Антон Санченко, Тетяна Малярчук, Наталка Сняданко, Ірина Цілик.

Проект ВУФКУ. Lost & Found це історія про революційний вибух в українському кіно, один із найуспішніших модернізаційних проектів нашої культури, який було знищено й забуто майже на століття. Виставка є результатом масштабного дослідження команди Довженко-Центру, що розпочалось 2012 року публічними показами українського німого кіно з сучасними саундтреками. Відтоді в культурний обіг повернуто десятки фільмів, віднайдених в Україні та за кордоном.У травні цього року вийшов друком однойменний каталог, який здобув спеціальну відзнаку конкурсу дизайну Книжкового Арсеналу та увійшов в колекцію найкрасивіших книг світу міжнародного фонду “Мистецтво книги”. Медіатека Довженко-Центру також презентує сайтперший онлайн-ресурс, в якому можна знайти вичерпну інформацію про ВУФКУ.

Кураторська група: Станіслав Мензелевський, Анна Онуфрієнко, Олександр Телюк

Проект реалізовано за підтримки УКРАЇНСЬКОГО КУЛЬТУРНОГО ФОНДУ.

Іван Козленко, генеральний директор Довженко-Центру: “Виставка «ВУФКУ. Lost & Found» — перша спроба представити українську культурну революцію 1920-х синтетично, через найбільш релевантне медіа — кіно. Її завдання — не лише реконструювати історію ВУФКУ, а й поставити низку незручних запитань, відповідь на які критично необхідна сьогодні.

Що робити зі спадком українського радянського мистецтва 1920-х? Заборонити чи засвоїти? Яке його місце в новітній українській ідентичності? Чи можлива його «декомунізація»? Чи коректно представляти національний комунізм 1920-х як своєрідну форму націоналізму, а український авангард — як суто естетичну систему, виносячи за дужки їхній політичний зміст? Чи правильно віктимізувати 1920-ті терміном «Розстріляне відродження», ігноруючи очевидні успіхи доби? На ці питання немає простих відповідей. Але суспільна дискусія навколо них буде неповною без комплексного висвітлення феномену кіно 1920-х”.

Олена Гончарук, керівниця Музею кіно Довженко-Центру:  «Це музей, що розповідатиме про магію кіно і хімію його взаємодії із чуттями глядача.

Ми хочемо ризикнути створити музей, динамічний, як саме кіно, – адже воно куди більш вільне, ніж інші мистецтва, у доланні часових, просторових, мовних чи фізичних кордонів. Простір-трансформер Музею в Довженко-Центрі якнайкраще придатний для оприявнення ідей – мінімум дизайну, максимум свободи. Його головний предмет збереження та дослідження: образи, ідеї, конструкти, стереотипи, явища, феномени, відображені в кіно. Його призначення – стати простором комунікації і взаємодії, в якому глядач зможе пізнавати себе і рефлексувати через кіномистецтво.

Ми бачимо наш Музей у найширшому сенсі доступним для різних людей, – яких об’єднує захоплення чарами кінематографії»

ПАРАЛЕЛЬНА ПРОГРАМА:

Музичні кіноперформанси “КОЛО ДЗИГИ” – Репрем’єри заборонених та віднайдених німих фільмів виробництва ВУФКУ із сучасними саундтреками у живому виконанні DZ`OB, Вагоновожатих, Мар’яни Садовської.

Кінолекторій “КУЛЬТУРФІЛЬМ” за участю українських та світових дослідників кіно.

Кіноклуб “OLDSCHOOL”: покази відреставрованих версій фільмів ВУФКУ.

Екскурсії експозицією для дітей, родин.

Інформаційні Партнери: UA: Суспільне мовлення, Тиждень, Левый Берег – LB.UA, НВ, L’Officiel Ukraine, WAS, WayTV, hromadske.ua.

Генеральний радіо партнер: Країна FM

ВУФКУ. LOST & FOUND

ВІДКРИТТЯ: 12 вересня о 19:00. Вхід вільний

Виставка працюватиме до 22:00

1 і 5 поверхи Довженко-Центру

Прес-конференція: 12 вересня о 17:00.

Учасники: Іван Козленко, Станіслав Мензелевський, Олена Гончарук, Юлія Федів (до погодження).

Після прес-конференції запрошуємо журналістів на кураторську екскурсію експозицією та урочисте відкриття проекту о 19:00.

20:00 Кіноперформанс “Нариси радянського міста”(1929) з новим саундтреком наживо гурту DZ`OB (Вхід за квитками).

Акредитація для преси: Мар’яна Мусій, pr@dovzhenkocentre.org, 0977655092

ВУФКУ. LOST & FOUND

13 вересня – 01 грудня 2019

ГРАФІК РОБОТИ ВИСТАВКИ:

13 вересня – 01 грудня

12:00 – 20:00

Вихідні дні – понеділок, вівторок.

Вхідний квиток – 80 грн., пільговий – 50 грн.

Виставковий простір доступний для людей з інвалідністю.

Пільговий квиток – школярі з 11 років, студенти та пенсіонери за наявності дійсного посвідчення.

Вхід вільний для співробітників музеїв, осіб з інвалідністю 1-2 групи, учасників бойових дій за наявності дійсного посвідчення.

Музеї-учасники проекту ВУФКУ. LOST & FOUND:

Кіноархів та фільмофонд Довженко-Центру

Національний художній музей України

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Державний політехнічний музей

Музей Національної кіностудії художніх фільмів ім О. Довженка

Музей книги і друкарства України

Літературно-меморіальний будинок-музей Т. Шевченка

Національний музей медицини України

Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України

Центральний державний архів вищих органів влади та управління України

Книжкова палата України

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ