UKRAINE: THE GREAT EXPERIMENT

З 5 по 12 жовтня цього року Національний центр Олександра Довженка за підтримки Державного агентства України з питань кіно представлятиме програму Ukraine. The Great Experiment на 32-му фестивалі німого кіно в Порденоне, Італія (32nd Pordenone Silent Film Festival). За словами організаторів фестивалю, цьогорічна програма – одна з найсильніших за весь час існування фестивалю. Основними ретроспективами стануть шведська програма Sealed Lips та українська Ukraine. The Great Experiment.

Українська програма Ukraine. The Great Experiment складатиметься з 8-ми визначних українських німих фільмів, відреставрованих коштом Державного агентства України з питань кіно та озвучених новим музичним супроводом на замовлення Центру Довженка в 2011-2013 роках.

Серед них ранні зразки пригодницького жанру “Боротьба велетнів” (реж. Віктор Турін, 1926) та “Сумка дипкур’єра” (реж. Олександр Довженко, 1927), два ключові представники української камерної драми “Два дні” (реж. Георгій Стабовий, 1927) та “Нічний візник” (реж. Георгій Тасін, 1929), два фільми із класичної трилогії Олександра Довженка “Арсенал” (1929) та “Земля” (1930) і заново відкриті заборонені стрічки Миколи Шпиковського “Шкурник” (1929) та “Хліб” (1930).

Розклад показів української програми:

06 жовтня 17.45 “Два дні”, 22.00 “Боротьба велетнів”

07 жовтня 16.10 “Сумка дипкур’єра”

08 жовтня 20.30 “Хліб”

09 жовтня 15.45 “Нічний візник”

11 жовтня 09.00 “Земля”, 20.30 “Шкурник”

12 жовтня 16.00 “Арсенал”

Усі фільми програми, які український глядач вже мав змогу бачити в рамках численних заходів Центру Довженка, будуть представлені в живому музичному супроводі українських, білоруських, польських, російських та місцевих італійських музикантів. Зокрема, Центр Довженка фінансує живий виступ музикантів:

Юрій Кузнєцов (Україна) – музика до фільму “Арсенал”

Port Mone (Білорусь) – музика до фільму “Хліб”

Marcin Pukaluk (Польща) – музика до фільму “Шкурник”

Арсеній Трофім (Росія) – музика до фільму “Нічний візник”.

Українські фільми представлені також і в інших програмах фестивалю: зокрема одним із фільмів-відкриття фестивалю буде анімаційний анонс до українського фільму Дзиги Вертова “Одинадцятий” (1928), недавно віднайдений в Нідерландах. В рамках спецальної програми “Радянська німа анімація”, складеної російським дослідником Пєтром Багровим, будуть продемоснтровані ранні українські анімаційні фільми мультиплікаційної студії ВУФКУ, створені піонерами української анміації Євгеном Макаровим та В’ячеславом Левандовським.

Цьогоріч вперше за всю історію існування фестивалю в Порденоне за ініціативи Центру Довженка назви українських фільмів та імена залучених в їх створенні митців в міжнародному фестивальному каталозі будуть транслітеровані з української мови. Включені в міжнародний науковий обіг в транслітерації з російської мови, ці фільми раніше не атрибутувалися науковцями до України. Зважаючи на автономний економічний статус ВУФКУ та його самостійну культурну та майнову політику, яку організація провадила незалежно від всесоюзних органів влади та оригінальну українську мову фільмів, директоратом фестивалю було прийнято непросте рішення щодо транслітерації назв, яке, фактично, піддає ревізії усталену схему сприйняття українського німого кіно як радянського чи навіть російського.

Програма Ukraine. The Great Experiment стане наймасштабнішим дебютом українського німого кіно в рамках спеціалізованого фестивалю архівного кіно. Перемовини з директором фестивалю Девідом Робінсоном щодо організації української програми в Порденоне розпочалися на минулорічному фестивалі – де Україна вперше представляла свій фільм “Провокатор” (1927) в рамках ретроспективи фільмів Анни Стен – й успішно закінчились на початку літа цього року.

Le Giornate del Cinema Muto di Pordenone (Pordenone Silent Film Festival) – найбільший в світі фестиваль німого кіно. Започаткований 1982 року, як захід, призначений підняти моральний стан жертв руйнівного землетрусу в регіоні Фріулі, він невдовзі став найбільшим світовим форумом кіноархівістів і кінодослідників.

Нагадаємо, що 1998 року Премією фестивалю за видатний внесок у світове кіно було нагороджено засновницю та незмінну директорку Музею Національної кіностудії імені Олександра Довженка, кінознавицю Тетяну Дерев’янко.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ