Та, що входить у море

Soundtrack: Ukraine: Кінопоказ «Та, що входить в море»

В рамках фестивалю музики українського кіно Soundtrack:Ukraine відбудеться кінопоказ «Та, що входить у море» (1965) Леоніда Осики із представленням Тетяни Деркач, керівниці Фільмосховища Довженко-Центру. Після фільму відбудеться обговорення з Олексієм Шмураком, композитором та музикантом.

Коротка поетична притча про початок людського життя та місце людини у світі. З маси людських тіл на сонячному пляжі, виокремлюється одна сім’я. Маленька дівчинка грає на березі моря, і воно стелиться перед нею наче вільна поетична стихія буття. Поруч – її батьки, їх присутність настільки природна, немов вода і пісок. А десь неподалік вирує буденне життя.

Уже у цій короткій замальовці Осики помітні пошуки нової візуальної мови, образної поетики, сміливість відійти від наративності і соцреалістичного канону. Фільм вперше в післявоєнному українському кіно працює з темою тілесності, оголеним чоловічим і жіночим тілом. Важливі елементи фільму – доторки і різні фактури, які, вхоплені камерою Михаїла Бєлікова, створюють окремий чуттєвий пласт сприйняття стрічки.

Це перша співпраця режисера з композитором Володимиром Губою, який згодом працюватиме і на всіх наступних фільмах Осики та стане одним із представників київського музичного авангарду.

«Та, що входить у море» – дипломна робота Леоніда Осики у ВДІКу, яку він знімав на Київській кіностудії. Проте диплом не затвердили, а фільм не потрапив на екрани. За нього режисера публічно звинуватили в «екзистенціалізмі», «занепадництві», «запозиченнях у “нової хвилі”». Утім, за свідченнями композитора фільму Володимира Губи, Сергій Параджанов настільки захопився фільмом, що жартома пропонував перейменувати київську кіностудію на честь Леоніда Осики.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ