Шахтарські кінопокази

У рамках проєкту «Антрацит. День Стійкості», що представляє собою мюзикл про шахтарів, для занурення у контест, в кінолекторії Довженко-Центру відбудуться покази фільмів про українських шахтарів – “Літа молодії” та перша частина фільму “Липневі грози”.

ЛІТА МОЛОДІЇ (1959)

У фільмі уродженця Маріуполя Олексія Мішуріна цілеспрямованість Наташі постає не просто черговою історією Попелюшки, а пропозицією амбітної професійної альтернативи для мешканки шахтарського містечка. Не випадково спокусливим тлом сюжету постає блискучий та монументальний Хрещатик, а колізією героїні на шляху до екзамену – романтичний вибір між попутником з Донеччини Сергієм та столичним диригентом Володею.

Фільм цікавий також тим, що в ньому вперше на всю країну пролунає найвідоміший плід співпраці поета Андрія Малишка та композитора Платона Майбороди – «Пісня про рушник». Поруч з іншими українськими «народними» піснями в фільмі вона прозвучить тричі, відтіняючи гомогенність російськомовного простору Донеччини й Києва початку радянської «відлиги».

Деталі про фільм

1959, УРСР, Київська кіностудія ім. О.П. Довженка, 82 хв.
Режисер: Олексій Мішурін
Сценарист: Анатолій Шайкевич
Оператор: Олексій Герасимов

ЛИПНЕВІ ГРОЗИ. СТРАЙК (1989)

«Липневі грози» – дилогія про перші за довгий час масові протести в Радянській Україні. Дві частини дилогії «Страйк» і «Викид» присвячено двом безпрецедентним по масштабу хвилям шахтарських страйків у Донецьку в 1989 та 1990 роках відповідно. В цих історичних забастовках взяло участь кілька сот тисяч гірників. Самі події стали вагомим фактором в історії краху радянської комуністичної системи.

Протести на Донбасі розпочалися в липні 1989 року – було зупинено роботу понад ста шахт. Вже за тиждень після початку страйк шахтарів став предметом спеціального телевізійного звернення Міхаіла Ґорбачова. Представників страйкому було запрошено на переговори до Москви, де всі їхні вимоги було тимчасово задоволено. Паралельно з розгортанням забастовки та промовами гірняків на площі в Донецьку, автори фільму спостерігають злидарські умови життя шахтарів та важкі умови праці на шахті «Лідієвка».

Режисери фільму Анатолій Карась і уродженець Донеччини Віктор Шкурін у своєму фільмі з захопленням і тривогою вхоплюють історію зародження та розвитку шахтарського протестного руху. Камера Анатолія Кріпченка та Сергія Тимофєєва не може відірвати погляд від палких промов страйкарів та уважно фіксує еволюцію гасел протесту.

З точки зору сучасного глядача, «Липневі грози» – безцінний документ епохи Перебудови. Насамперед ми бачимо перші промені пробудження сучасної політичної свідомості українців, які знайдуть своє продовження і в «Революції на граніті», і в «Україні без Кучми», і в двох новочасних Майданах.

Деталі про фільм

1989, УРСР, Укркінохроніка, ТО «Криниця», 82 хв.
Режисери та сценаристи: Анатолій Карась, Віктор Шкурін
Оператори: Віктор Кріпченко, Сергій Тимофєєв

Кінопокази відбудуться в рамках проекту “Дім шахтарства”, який виконується ГО “Точка дотику” в партнерстві з Grand Duke Films Limited та Диким Театром за підтримки Українського Культурного Фонду та Європейського Союзу за програмою House of Europe

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ